Osaka, prima victorie la Shenzhen. Halep, spectator de lux

Naomi Osaka a obţinut prima victorie din carieră la Turneul Campioanelor. Japoneza a deschis Grupa Roşie cu o victorie în trei seturi în meciul cu Petra Kvitova.

Japoneza a câştigat la tie-break primul set al întâlnirii cu fosta câştigătoare, Petra Kvitova.Locul 6 WTA, Kvitova a câştigat al doilea set al întâlnirii şi a împins confruntarea în decisiv.

În setul al treilea, Osaka s-a distanţat şi a condus cu 5-2. Kvitova a salvat două mingi de meci la 5-3, însă nu a mai putut evita înfrângerea atunci când japoneza a servit pentru a doua oară Pentru meci. S-a terminat 7-6, 4-6, 6-4 în favoarea jucătorei clasate pe locul al treilea în ierarhia mondială.

Simona Halep, spectator de lux

Cu o zi înaintea debutului la Turneul Campioanelor, Simona Halep s-a destins urmărind meciul inaugural de la Shenzhen.

Vezi mai multe detalii pe realitateasportiva.net.