Monica Niculescu, în ultimul tur al calificărilor la Miami

<p>Monica Niculescu&nbsp;</p>

Monica Niculescu o va întâlni pe belgianca Yanina Wickmayer în ultima rundă a calificărilor pentru tabloul principal al turneului WTA de la Miami (Florida), dotat cu premii totale de 7.972.535 dolari.

Niculescu (30 ani, 70 WTA), principala favorită a fazei preliminare, a învins-o luni pe germanca Antonia Lottner (21 ani, 150 WTA) cu 6-4, 6-0, într-o oră şi 21 de minute, conform Agerpres.

Monica nu i-a permit adversarei să îşi creeze nicio minge de break, aceasta fiind a treia victorie a româncei în meciurile directe, după 6-2, 6-2 în 2014 în primul tur la Luxemburg şi 6-4, 6-2 în 2017 în finala turneului ITF de la Limoges.

Niculescu şi-a asigurat un cec de 4.650 dolari şi 20 de puncte WTA.

Monica Niculescu şi Yanina Wickmayer (28 ani, 109 WTA), care a dispus în prima rundă de australianca Olivia Rogowska în trei seturi, cu 6-4, 6-7 (3), 6-4, s-au confruntat până acum de cinci ori, scorul fiind de 3-2 pentru belgiancă. Cea mai recentă partidă a avut loc în 2015, în sferturi la Guangzhou, Wickmayer câştigând cu 6-2, 6-2, în sferturile de finală.

România are deja patru jucătoare pe tabloul principal de simplu, Simona Halep, principala favorită, care va intra direct în turul secund, ca şi Sorana Cîrstea, cap de serie numărul 32, Irina Begu şi Mihaela Buzărnescu.