România câștigă cu 4-0 în Malta și ajunge din urmă Suedia în clasamentul grupei

Echipa României a început în forță meciul cu outsider-ul grupei Malta și a deschis scorul încă din minutul 7 al partidei. La pauză România conducea la scor de neprezentare, iar în final meciul s-a terminat 4-0. Tricolorii au egalat la puncte Suedia în clasament.

România a obţinut o victorie facilă în Malta, scor 4-0, iar rezultatul din derby-ul grupei, Spania - Suedia 3-0, ne-a ajutat.

În acest moment, echipa lui Contra este pe locul trei în grupă, la egalitate cu Suedia, pe care o vom întâlni în "retur" pe teren propriu. Astfel, România îşi păstrează intacte şansele la calificarea la turneul final al Euro 2020

Norvegia, care e pe locul 4 în grupa tricolorilor, a obţinut o victorie neconvingătoare în Insulele Feroe, scor 2-0.

Spania conduce detașat grupa F cu 12 puncte, urmată de Suedia și Români, cu câte 7 puncte, în timp ce Norvegia are doar 5 puncte.

Următoarele meciuri din grupa F

• 5 septembrie 2019: Feroe – Suedia, Norvegia – Malta, România – Spania (ora 21:45)
  • 8 septembrie 2019: Spania – Feroe (ora 16:00), România – Malta (ora 19:00), Suedia – Norvegia (ora 21:45)

Malta - România 0-4 după 90 de minute. Reprezentativa României a câştigat fără emoţii în Malta, după un meci dominat de tricolori de la un capăt la altul, scor 0-4! George Puşcaş, cu o ”dublă”, Chipciu şi Dennis Man au marcat în victoria care ne readuce în calcule pentru calificarea la Euro 2020.

Pe final de meci, Alexandru Chipciu a văzut cel de-al doilea cartonas galben si a fost eliminat, astfel că va rata meciul cu Spania, de la București, de joi, 5 septembrie. Până la final a mai fost timp pentru un gol. Dennis Man a dat primul său gol la naţionala mare şi a stabilit rezultatul final.

Malta - România 0-3 la pauză. Ultimele minute ale primei reprize au adus două ocazii de gol pentru gazde, dar ambele situații au fost bine rezolvate de Alex Chipciu.

Malta - România 0-3 Min. 34: Chipciu înscrie cu un șut în forță din afara careului.

Malta - România 0-2 Min. 28: Combinație excelentă între Keseru și Pușcaș în apropierea careului de 16 metri al Maltei: Keșeru îi pasează în stânga lui Pușcaș printre doi fundași, iar atacantul lui Palermo înscrie pe lângă portarul advers.

Malta - România Min. 17: Pușcaș a intrat în careu a driblat portarul, dar a intrat în unghi lateral dreapta, astfel că reluarea spre gol s-a oprit de bara din stânga porții.

Malta - România Min. 15 - Pușcaș a încercat să scoată un penalty! A luat o fază pe cont propriu, pe partea stângă, a intrat în careu, dar s-a aruncat în suprafața de pedeapsă, astfel că arbitrul olandez a făcut semn ca meciul să continue.

Malta - România 0-1. Scorul a fost deschis de Pușcaș în minutul 7. Atacantul lui Palermo a trimis balonul în plasă după o cursă pe partea stânga a lui Bancu, care i-a centrat perfect în careu lui Pușcaș.

Cum va arăta România: Tătărușanu – Chipciu, Cristea, Nedelcearu, Bancu – Băluță, Marin (Nistor), Maxim – Hagi – Țucudean, Keșeru.

Cosmin Contra nu se poate baza pe Dragoș Grigore (suspendat) și Romario Benzar (învoit).

Selecţionerul naţionalei de fotbal a României, Cosmin Contra, a păstrat doar patru jucători, faţă de ''unsprezecele'' aliniat în faţa Norvegiei, în echipa de start pentru meciul cu Malta, care are loc luni seara pe Stadionul Naţional din Ta'Qali, în Grupa F a preliminariilor EURO 2020.

Doar portarul Tătăruşanu, fundaşul dreapta Chipciu şi atacanţii Puşcaş şi Keşeru au fost menţinuţi în echipa de start.

Debutantul Iulian Cristea şi Ionuţ Nedelcearu vor face pereche în centrul apărării la primul meci din istorie contra Maltei, Bancu va juca fundaş stânga, iar Hagi, Marin, Băluţă şi Maxim vor alcătui linia de mijloc, sistemul de joc fiind 4-4-2.

Tricolorii și-au ales numerele pe care le vor purta diseară. Iată lista: 1. Ionuț Radu • 2. Iulian Cristea • 3. Alin Toșca • 4. Ionuț Nedelcearu • 5. Tudor Băluță • 6. Dan Nistor • 7. Alexandru Chipciu • 8. Ianis Hagi • 9. George Pușcaș • 10. Gheorghe Grozav • 11. Nicușor Bancu • 12. Ciprian Tătărușanu • 13. Claudiu Keșeru • 14. Dennis Man • 15. Paul Anton • 16. Silviu Lung • 17. Ciprian Deac • 18. Răzvan Marin • 19. George Țucudean • 20. Alexandru Maxim • 21. Dorin Rotariu • 22. Cristian Săpunaru • 23. Nicolae Stanciu.

Va fi prima confruntare din istorie între cele două selecționate. Până acum, în grupa F, România a pierdut în Suedia, 1-2, a învins acasă Insulele Feroe, 4-1, și a remizat vineri, la Oslo, contra Norvegiei, 2-2.

Meciul Malta - România este LIVE VIDEO BLOG pe realitateasportiva.net, de la ora 21:45.