Judo: Vlad Vișan, medaliat cu bronz la turneul de la Lima

Sportivul român Vlad Vișan a câștigat medalia de bronz în limitele categoriei 81 kg, la turneul Pan-American Open de la Lima (Peru).

În optimi, Vișan a trecut de peruanul Kengi Vidal, în sferturi l-a învins pe americanul Kell Berliner, a pierdut semifinala cu argentinianul Tomas Morales Martinatto, dar s-a impus în meciul pentru bronz cu canadianul Olivier Gobeil-Saint-Armand.

La cat. 73 kg, românul Robert Florian Papp l-a învins în primul tur pe peruanul Alex Perca-Mamani, apoi a trecut de chilianul Tomas Bringas, fiind învins de peruanul Alonso Wong. În recalificări, a dispus de argentinianul Facundo De Lucia, însă a pierdut meciul pentru medalia de bronz cu brazilianul Eduardo Barbosa și a ocupat locul 5.

La competiție au participat 135 de judoka din 15 țări, 89 la masculin și 46 la feminin.