Echipa de handbal a României, revenire în forţă la Rio. Victorie mare cu Spania, şanse de calificare

<p>Victorie cu Spania /foto: Dorin Chiotea</p>
<p>Sportiv rom&acirc;n, rămas fără medalie</p>

Echipa României de handbal feminin a învins, vineri seara, Spania cu 24-21, într-un meci de infarct şi păstrează şanse de calificare în sferturile competiţiei de la Rio. Duminică, în ultimul meci din grupa A, România se va duela cu campioana olimpică en-titre, Norvegia (22.40). Până acum, România are 4 puncte în grupa A. În celelalte trei partide disputate la Rio, România a suferit două înfrângeri, cu Angola (19-23) şi cu Brazilia (13-26), şi a înregistrat o victorie, cu Muntenegru, scor 25-21.

FINAL DE MECI: România câştigă spectaculos meciul cu Spania, 24-21, decisiv pentru păstrarea echipei noastre în cărţile calificării pentru sferturile de finală de la Rio. România a condus la începutul reprizei secunde şi la 6 puncte diferenţă (17-11), însă jucătoarele din Spania au revenit neaşteptat şi au egalat la 18. Totuşi, echipa condusă magistral din teren de Cristina Neagu a revenit şi s-a impus pe final.

"Din păcate am avut o cădere în repriza a doua, Spania a revenit şi ne-a egalat. Mă bucur că am avut puterea să revenim şi să învingem pe final de meci", a declarat Cristina Neagu pentru Realitatea TV.

România rămâne cu şanse mari de calificare în sferturile de finală ale turneului olimpic, după ce a cumulat 4 puncte şi mai are de disputat un meci cu Norvegia, campioana olimpică.

Realitatea.net a prezentat meciul în transmisie live text. Neagu a înscris pentru 24-21 (min. 59), iar ultimele acţiuni nu au mai contat. România s-a impus într-un meci vital în cursa pentru sferturile de finală la Jocurile Olimpice, demonstrând că poate învinge pe oricine, la fel cum, însă, poate fi învinsă de oricine.

Marcatoarele României au fost Neagu 9 goluri, Geiger 5, Buceschi 2, Perianu 2, Brădeanu 2, Chiper 2, Chintoan 1, Vizitiu 1, iar pentru Spania s-au remarcat Martin 4 şi Pena 4 reuşite.

În primele trei meciuri din grupa A, tricolorele au fost învinse de Angola (19-23) şi de Brazilia (13-26), şi au trecut de Muntenegru (25-21), astfel că după patru meciuri au 4 puncte în clasament.

Neagu înscrie spectaculos şi conducem cu 3 puncte diferenţă. Mai sunt 2 minute şi România conduce cu două puncte distanţă, 23-21 Apără extraordinar Paula Ungureanu. Min. 58: 23-21 pentru România

Min. 33: 14-11 pentru România

"Cea mai bună jucătoare a lumii, Cristina Neagu, a început bandajată la mâna dreaptă și la piciorul drept partida România - Spania, unde la pauză conducem cu două goluri diferență. Hai, fată dragă, putere și rezistență!", a scris la pauza meciului Dorin Chioţea, trimisul special la Rio al Realitatea TV.

Min. 30 (PAUZĂ): 13-11 pentru România

Min. 26: 12-11 pentru România

Min. 19: 10-8 pentru România

Min. 17: 8-7 pentru România

UPDATE. Min. 9: 5-3 pentru România

Primele patru clasate în fiecare din cele două grupe se vor califica în sferturile de finală ale Jocurilor Olimpice, unde se va juca încrucişat şi eliminatoriu pentru semifinale.

Echipa de handbal feminin a României a participat doar de trei ori la Jocurile Olimpice: prima dată la ediţia din 1976, când a obţinut şi cea mai bună clasare – locul 4, iar apoi la ediţiile din 2000 şi 2008, când a încheiat pe aceeaşi poziţie, 7.