JO 2016 RIO. Atletism. Mihăilă urcă pe locul 30, după ce sportivul de pe trei a fost descalificat

Sportivul japonez Hirooki Arai a fost descalificat în proba de 50 km marş de la Jocurile Olimpice şi a pierdut medalia de bronz, aceasta revenindu-i canadianului Evan Dunfee. În urma descalificării lui Arai, românul Narcis Mihăilă s-a clasat în final pe locul 30.

Arai, ajuns al treilea la linia de sosire după slovacul Matej Toth şi australianul Jaret Tallent, a fost sancţionat pentru că l-a obstrucţionat pe canadianul Evan Dunfee, care, în urma contestaţiei depuse de federaţia canadiană, va primi medalia de bronz.

În urma descalificării lui Arai, românul Narcis Mihăilă a fost clasat pe locul 30, după ce terminase cursa al 31-lea. Narcis Ştefan Mihăilă a încheiat cursa de 50 de kilometri cu timpul de 4:02.46 ore, cea mai bună performanţă personală.