CSM Oradea, umilită de formaţia din Ucraina Himik Iujnîi într-un meci din Liga Campionilor

Echipa CSM CSU Oradea a fost învinsă în deplasare de formația ucraineană Himik Iujnîi, cu scorul 78-49 (19-18, 19-14, 19-6, 21-11), marți, în Grupa B a Ligii Campionilor la baschet masculin, anunţă Agepres.

Campioana României a fost învinsă categoric de ultima clasată în grupă, după o a doua jumătate de meci catastrofală. Dacă după 20 de minute scorul era de 38-32 pentru gazde, orădenii au reușit doar 6 puncte în sfertul al treilea în care au fost conduși cu un incredibil 15-0 parțial. Oaspeții nu au reușit să se redreseze nici în ultimele zece minute, iar scorul a luat proporții.

Pentru echipa antrenată de Cristian Achim au jucat Branko Mirkovic 4 puncte, 5 recuperări, 2 pase decisive, Martin Zeno 12 p, 1 rec, 2 pd, Andrei Mandache 10 p, 3 pd, Cătălin Petrișor 2 p, 1 rec, 2 pd, Titus Nicoară 6 p, 4 rec, Sean Denison 9 p, 5 rec, Bogdan Țîbîrnă 3 rec, 1 pd, Muhamed Pasalic 3 p, 3 rec, Bobe Nicolescu 3 p, 4 rec.

Orădenii au resimțit absențele lui Uros Lucic și Sean Barnette, în timp ce Will Franklin nu este încă bun de joc din punct de vedere fizic.

La gazde au evoluat Jaime Smith 14 p, 1 rec, 5 pd, Jason Love 11 p, 7 rec, 1 pd, Daniel Bejerano 19 p, 9 rec, 1 pd, Aleksandr Belikov 3 rec, 1 pd, Aleksandr Riabciuk 5 p, 3 rec, 2 pd, Aleksandr Prokopenko 3 p, 1 rec, 1 pd, Viaceslav Petrov 13 p, 16 rec, 3 pd, Serghei Pavlov 5 p, Vladimir Koniev 2 p, 4 rec, 4 pd, Aleksandr Antîpov 4 p, 6 rec, 2 pd, Ilia Sidorov 2 p, 2 rec, 1 pd.

În clasament, înaintea celorlalte meciuri din grupă, pe primul loc se află Le Mans Sarthe, cu 19 puncte, urmată de Pinar Karșiyaka, 18 puncte, Umana Reyer Venezia, 18 puncte, Kataja Basket, 17 puncte, CSM CSU Oradea, 17 puncte, Maccabi Rand Media Rishon Lezion, 16 puncte, Avtodor Saratov, 15 puncte, Himik Iujnîi, 15 puncte.

Următorul meci al orădenilor va avea loc pe 18 ianuarie, acasă, cu echipa finlandeză Kataja Basket.