Handbal România-Norvegia. Cristina Neagu, în lacrimi la final de meci FOTO

Echipa națională de handbal a României a fost învinsă de Norvegia cu 27-28,  în ultimul meci din faza grupelor Jocurilor Olimpice de la Rio.

Comentariul făcut de jurnalistul Dorin Chioţea, după înfrângerea României la RIO.

Singura şansă de calificare este ca Angola să bată Spania! Angola este insa deja calificata dupa rezultatul din meciul Romaniei.

UPDATE: min 30: România este înfrântă cu 27 la 28.

min 24 TIME OUT. România este condusă cu 27 la 24.

colegul nostru Dorin Chioţea este la Rio, alături de handbaliste!

min 18, execuţie superbă a lui Neagu!

min 13, Neagu revine pe teren. Avem nevoie de gol!

min 8, repriza secundă: 21-17 pentru Norvegia. Nu ar strica un TIME OUT!

în min 5 din repriza secundă norvegiencele ne conduc cu 19-16. Trebuie să schimbăm ceva!

min 31 începe repriza secundă. Cristina Neagu acuză probleme la piciorul stâng.

România este condusă cu 13-14 de Norvegia, după prima repriză!

România trebuie să facă măcar un egal cu Norvegia.

Din tribune, fetele noastre sunt încurajate: HAI, ROMÂNIA!

Minutul 20, România reuşeşte egalarea, scor 10-10.

...............................

După primele două meciuri pierdute în grupa A, împotriva Angolei şi Braziliei, României nu-i mai rămânea nicio variantă decât victoria în următoarele trei meciuri. Obiectiv realizat în mare parte de tricolore. După ce au câştigat patru puncte din meciurile împotriva Muntenegrului şi Spaniei, echipa de handbal a României mai are nevoie de un egal din ultimul meci contra Norvegiei, pentru a-şi asigura calificarea în sferturile competiţiei. Dacă vor pierde însă, rămâne o singură variantă: Angola să bată Spania pentru că la un rezultat de egalitate, ambele echipe merg în sferturi!

Înaintea meciului, Cristina Neagu nu ia în calcul posibilitatea ca jucătoarele din Norvegia să intre relaxate în teren, chiar dacă sunt deja calificate.

,,Norvegia nu se va da la o parte! Nici nu vreau să mă gândesc la ea. Eu mă gândesc doar la echipa mea. Vom intra să dăm totul pe teren, știm că ne trebuie un punct să ajungem în sferturi, dar jucăm la victorie. E finala noastră și o vom trata ca atare", a declarat pentru Gazeta Sporturilor cea mai bună jucătoare a lumii.

Cristina Neagu a împărtăşit şi secretul revenirii lor spectaculoase din ultimele două meciuri.

,,Am fost la fetele de la spadă. Ne-am încărcat pozitiv și am învins Spania. Îmi doresc din tot sufletul să simt și eu ce au simțit ele, pe podium, dar echipa de handbal are drum lung până acolo", a încheiat golgheterul echipei.