Ciclistul român Vlad Dascălu este campion mondial la mountain bike, U23

Vlad Dascălu

Românul Vlad Dascălu este noul campion mondial la mountain bike, proba de cross country olimpic under-23, un rezultat istoric pentru Romnia, dar și pentru tânărul ciclist care a dominat sezonul acesta.

Ciclistul român Vlad Dascalu a cucerit, vineri, medalia de aur în proba de cross country olimpic under-23 (XCO) la Campionatele Mondiale de mountain bike de la Mont-Saint-Anne (Canada) şi a adus României calificarea la Jocurile Olimpice de la Tokyo, notează Agerpres.

Este un vis devenit realitate, a scris sportivul pe Facebook, după competiție.

Dascălu (1:19:50) a fost urmat în clasament de doi elveţieni, Filippo Colombo (la 1:57) şi Vital Albin (la 2:06).

Vlad Dascălu, liderul Cupei Mondiale, a cucerit recent şi titlul european la mountain bike XCO.

Singura participare a unui ciclist român la mountain bike la Jocurile Olimpice a fost la ediţia din 2004, atunci când Ovidiu Oprea se clasa pe locul 37 la Atena.