Campioana la handbal feminin, CSM Bucureşti, a câştigat în premieră Supercupa României

Campioana la handbal femininin, CSM Bucureşti, a câştigat în premieră, sâmbătă, la Bucureşti, primul trofeu al sezonului – Supercupa României – după ce a învins finalista Cupei României, CSM Roman, cu scorul de 23-17 (13-6).

Meciul de sâmbătă a fost primul oficial al stagiunii 2016-2017, în care CSM Bucureşti va evolua şi în Liga Campionilor, pe care a câştigat-o în acest an, iar CSM Roman în Cupa EHF.

În Sala Polivalentă din Bucureşti, de la ora 21.00, va avea loc şi Supercupa României la handbal masculin, între campioana Dinamo Bucureşti şi vicecampioana CSM Bucureşti.

Supercupa României la handbal feminin se află la cea de-a şasea ediţie, iar anul trecut trofeul a fost câştigat de HCM Baia Mare, desfiinţată între timp, care a învins-o pe CSM Bucureşti. De altfel, Supercupa a fost cucerită doar de două echipe, ambele desfiinţate - Oltchim Râmnicu Vâlcea (de două ori) şi HCM Baia Mare (de trei ori), astfel că CSM Bucureşti a cucerit în premieră trofeul.

Liga Naţională feminină va debuta la finalul săptămânii viitoare, meciurile programate fiind următoarele: HCM Râmnicu Vâlcea – ”U” Alexandrion Cluj (în 9 septembrie), CSM Bucureşti – Danubius Galaţi, Unirea Slobozia – CSM Roman (10 septembrie) şi Măgura Cisnădie – SCM Craiova, CSM Bistriţa – Dunărea Brăila şi CSM Ploieşti – HC Zalău (11 septembrie).

În privinţa partidei CSM Ploieşti – HC Zalău, FRH urmează să se pronunţe având în vedere că CSM şi-a suspendat activitatea în 1 septembrie.

Meciul dintre Cetate Deva şi Corona Braşov a fost amânat pentru data de 14 septembrie deoarece în 9 şi 10 septembrie, pe teren propriu, Corona joacă ambele manşe cu formaţia bosniacă HZRK Grude, în primul tur al Cupei EHF.