MENIU

Şedinţa Guvernului DEMISIONAR, amânată pentru joi. Purtător de cuvânt: Joi nu va fi nimeni bolnav

Sorin Grindeanu

Şedinţa de Guvern de marţi ar putea fi amânată, informează Agerpres. Sorin Grindeanu a convocat marţi prima şedinţă de Guvern de la începutul crizei politice şi, probabil, ultima. Secretarul general al Guvernului, Victor Ponta, a anunţat, imediat după numire, că trebuie adoptate urgent mai multe acte normative pentru ca România să nu piardă bani europeni. 

UPDATE: Purtătorul de cuvânt al Guvernului, Alina Petre, a precizat că şedinţa de Guvern este amânată până joi, când "nu va mai fi nimeni bolnav". 

UPDATE: Conform Realitatea TV, motivul blocării şedinţei de Guvern a reprezentat-o absenţa Ministrului de Justiţie şi a locţiitorului său. Ministrul Tudorel Toader a delegat dreptul de semnătură şi atribuţiile sale unei angajate care nu s-a prezentat la şedinţă, precizând că nu se simte bine. 

Miniştrii sunt demisionari, cu excepţia lui Augustin Jianu, ministrul Comunicaţiilor, însă, până când decretele vor fi semnate de preşedintele Klaus Iohannis, aceştia au obligaţia să îşi continue activitatea. Asta nu înseamnă că nu ar putea să desemneze locţiitori pentru şedinţa de guvern de azi, mai exact să trimită secretari de stat să-i reprezinte. Pe ordinea de zi sunt mai multe ordonanţe de urgenţă şi hotărâri de guvern, printre care o ordonanţă privind înfiinţarea agenţiilor pentru IMM-uri sau un act normativ care se referă la programul apicol până în 2019. Aceasta ar putea fi ultima şedinţă de guvern pentru Sorin Grindeanu, ţinând cont de faptul că mâine se dezbate şi se votează moţiunea de cenzură. 





Mai multe articole despre:
null