Luis Lazarus, în Parlamentul European: Comisia Europeană vrea să fie poliția adevărului
Luis Lazarus dă de pământ cu artizanii cenzurii de la Bruxelles. Europarlamentarul susține că oficialii Comisiei Europene urmăresc să permită doar adevărul lor și resping opiniile diferite. Mai mult, cei care își iubesc țara și critică agenda globalistă ajung să fie denigrați și marginalizați de formatorii de opinie alinați Bruxellesului.
„Comisia Europeană încearcă să se transforme într-un fel de poliție a adevărului. Aici este o problemă de semantică: una este opinia, alta este adevărul. Dacă vreți să moderați ceva, puteți pur și simplu să spuneți că aceasta este o opinie și acesta este un adevăr. Nu mai amestecați conceptele pentru a vă putea lua dreptul de a cenzura adevărurile.
Și atunci eu întreb: cine sunt acești „fact-checkeri” despre care se vorbește atât de mult, că ei pot stabili ce este adevăr și ce nu? Sunt niște persoane care provin din zone, poate, de centru. Și veșnic se spune despre dreapta că este extremă. De ce este dreapta extremă? Pentru că reprezentanții ei își iubesc țara? E ceva rău să-ți iubești țara? Nu este ceva de extremă. E ceva rău să spui niște adevăruri?”, a declarat Luis Lazarus în Parlamentul European.