MENIU

DOVADA că Nicușor Dan a plătit amenzile persoanale cu BANII românilor: răspunsul Curții de Conturi pentru Realitatea PLUS

DOVADA că Nicușor Dan a plătit amenzile persoanale cu BANII românilor: răspunsul Curții de Conturi pentru Realitatea PLUS

Avem dovada că Nicușor Dan a încălcat legea și s-a folosit de banii Primăriei ca să-și plătească propriile amenzi! Mai mult, primarul ar fi încheiat contracte dubioase cu unele case de avocatură. Un răspuns al Curții de Conturi pentru Realitatea PLUS detaliază ce nereguli s-au găsit la un control inopinant făcut anul trecut. 

Este vorba de mai multe nereguli constate de cei de la Curtea de Conturi în urma unui contro inopinant făcut în anul 2024.

În primul rând, vorbim despre nereguli legate de anumite amenzi pe persoană fizică, spun cei de la Curtea de Conturi și care ar fi fost înregistrate, în schimb, direct în cheltuielile primăriei și nu într-un cont separat de decontări din operațiuni în curs de clarificare, așa cum cere legea în vigoare.

Ar fi fost, deci, înregistrate nu mai puțin de 28 de amenzi în valoare de 207 mii de lei, spun cei de la Curtea de Conturi, direct din cheltuielile Primăriei Capitalei.

În plus, o altă neregulă descoperită de cei de la Curtea de Conturi este legată și de anumite contracte care s-au încheiat pentru servicii juridice de către Nicușor Dan, prin Primăria Capitalei. A externalizat mai multe servicii juridice dar, pe această speță, spun cei de la Curtea de Conturi că este vorba despre anumite servicii care nu ar fi fost necesare pentru că priveau atribuții de care deja se ocupau salariați ai Primăriei. Sunt niște bani care nu ar fi trebuit cheltuiți pentru că deja existau angajați ai instituției care avea acele atribuții.