O rusoaică și cele două fiice ale sale, descoperite trăind într-o peșteră din India. Autoritățile sunt uluite: „Nu ne explicăm cum au supraviețuit”
Autoritățile din India au descoperit recent un caz neobișnuit care a generat numeroase întrebări și controverse: o femeie de cetățenie rusă și cele două fiice ale sale, în vârstă de cinci și șase ani, trăiau izolate într-o peșteră dintr-o zonă împădurită a statului Karnataka, în apropiere de granița cu Goa.
Femeia, identificată ca Nina Kutina, în vârstă de 40 de ani, a fost găsită de o echipă de polițiști aflați în patrulare, în data de 9 iulie, în zona colinară Ramteertha, cunoscută pentru vegetația densă și fauna sălbatică. Poliția a confirmat că mama și cele două fete nu dețineau documente valide pentru a se afla în India și au fost transferate într-un centru de detenție pentru străini, în apropiere de Bengaluru, urmând a fi deportate.
O viață ascunsă în inima junglei
Descoperirea a avut loc după ce polițiștii au observat o intrare acoperită cu textile colorate. În momentul în care s-au apropiat, o fetiță blondă a ieșit fugind, iar înăuntrul peșterii, autoritățile au găsit-o pe Kutina alături de cealaltă fiică. Condițiile de trai erau extrem de rudimentare: câteva rogojini din plastic, haine, pachete de tăiței instant și alte produse alimentare de bază. Cu toate acestea, femeia a insistat că ea și copiii se simțeau „în siguranță și în armonie cu natura”.
„Animalele și șerpii nu ne fac rău. Oamenii sunt cei periculoși”, le-ar fi spus polițiștilor Kutina, potrivit autorităților locale. Deși zona era cunoscută pentru riscurile legate de fauna sălbatică și alunecările de teren, femeia a susținut că stilul lor de viață era unul echilibrat și sănătos.
Din Goa, în pădure: un traseu plin de mister
Kutina a declarat că a locuit anterior într-o peșteră din Goa și că una dintre fiice s-a născut acolo. Femeia susține că are patru copii și că a trăit în peste 20 de țări în ultimii 15 ani, printre care Costa Rica, Thailanda, Nepal, Malaezia și Ucraina. În India ar fi intrat inițial cu o viză de afaceri, expirată din 2017. Deși i s-a emis un permis de ieșire în 2018, pare că s-a întors în India în 2020, fără a mai respecta reglementările privind imigrația.
Potrivit poliției, în timpul percheziției a fost găsit un pașaport expirat, precum și o statuetă religioasă, fapt ce a alimentat speculațiile că femeia ar fi trăit în peșteră din motive spirituale. Aceasta a respins însă această teorie, spunând că nu practică meditația, ci doar preferă viața în natură: „Ne oferă sănătate, nu e ca să trăiești într-o casă”, a declarat ea pentru presa indiană.
Condiții precare, dar o perspectivă diferită
În interviuri acordate agenției ANI, Kutina a descris viața lor în peșteră ca fiind „senină și plină de bucurie”. Fetele înotau în cascadă, pictau, modelau în lut și participau la activități educative. Ea a negat că și-ar fi expus copiii la pericole și a afirmat că avea „experiență vastă în supraviețuirea în sălbăticie”.
„Nu le-am adus aici ca să moară. Mâncam bine, găteam, făceam artă. Fetele erau fericite.”
După salvare, mama și fetele au fost duse la spital, unde au fost evaluate medical și declarate clinic sănătoase.
Tatăl copiilor, implicat în procesul de repatriere
Oficialii indieni au anunțat că au luat legătura cu Dror Goldstein, cetățean israelian și tatăl celor două fete, aflat în prezent în India. Acesta a declarat că Kutina a plecat din Goa fără să-l anunțe și că a considerat-o dispărută. Goldstein a afirmat că dorește custodie comună și că se va opune deportării fetelor în Rusia.
Până în prezent, rămân multe întrebări fără răspuns: cum a reușit Kutina să trăiască în India fără documente timp de ani de zile, cum a supraviețuit împreună cu copiii în condiții dure și ce anume a determinat alegerea unui astfel de mod de viață.
Autoritățile continuă investigațiile, iar soarta mamei și a celor două fetițe depinde în acest moment de deciziile oficiale privind statutul lor legal și custodia copiilor.