MENIU

4,9 milioane de pensionari, cu pensiile blocate. FACIAS amenință că va deschide proces împotriva Guvernului

FACIAS amenință Guvernul că va deschide un proces dacă nu indexează valoarea punctului de pensie.

Fundația pentru Apărarea Cetățenilor Împotriva Abuzurilor Statului (FACIAS) anunță că intervine în sprijinul celor 4,9 milioane de pensionari din România, după ce autoritățile au menținut valoarea punctului de referință al pensiei la 81 de lei și pentru anul 2026.

Organizația a transmis o plângere prealabilă către Guvernul României și Casa Națională de Pensii Publice (CNPP), solicitând indexarea urgentă a valorii punctului de referință, în conformitate cu prevederile legale. În documentul transmis autorităților, FACIAS arată că indexarea pensiilor nu este o măsură opțională, ci o obligație prevăzută de lege. Organizația citează art. 84 alin. (3) din Legea nr. 360/2023, potrivit căruia:

FACIAS amenință Guvernul că va deschide proces

„Valoarea punctului de referință se majorează anual, la începutul fiecărui an, în luna ianuarie, cu rata medie anuală a inflației, la care se adaugă 50% din creșterea reală a câștigului salarial mediu brut realizat, indicatori definitivi, cunoscuți în anul curent pentru anul calendaristic anterior, comunicați de Institutul Național de Statistică".

Reprezentanții fundației susțin că textul de lege este imperativ și nu lasă loc de interpretare, iar menținerea punctului de referință la 81 de lei ar însemna blocarea veniturilor pensionarilor la nivelul anului 2024.

Impact asupra pensionarilor cu venituri mici

FACIAS atrage atenția că măsura afectează în mod direct milioane de pensionari, într-un context economic marcat de inflație ridicată. Potrivit organizației, aproape un milion de seniori trăiesc cu o pensie minimă de 1.281 de lei pe lună. Organizația subliniază că dreptul la pensie este garantat de Constituție, iar indexarea în funcție de inflație este mecanismul prin care statul asigură menținerea puterii de cumpărare. FACIAS anunță că, în cazul în care în termen de 30 de zile Guvernul și CNPP nu vor da curs solicitării, va acționa în instanță cele două instituții pentru a obține obligarea acestora la majorarea pensiilor conform prevederilor legale.

Mai multe articole despre:
facias pensii guvernul bolojan