Surpriză uriașă la Cupa Mondială - Spania a fost eliminată la penalty-uri de Maroc

Cupa Mondiala

Maroc continua să surprindă lumea fotbalului cu o noua peformanță uriașă la Campionatul Mondial. Naționala Spaniei, una dintre favoritele la titlu, a fost eliminată în optimi de echipa din nordul Africii la penaltiuri, scor 3-0. Imediat după meci, suporterii marocani din Spania și Belgia au ieșit în stradă.

Evenimentele nu au fost lipsite de violențe. Microbiștii au paralizat traficul si au distrus tot ce le-a ieșit în cale. Maroc este a patra țară africană care s-a calificat pentru prima dată în istorie în sferturile de finală la Campionatul Mondial de Fotbal după Camerun în 1990, Senegal în 2002 și Ghana în 2010.

Spania şi Maroc au încheiat la egalitate, 0-0, după 120 de minute de joc şi calificarea s-a decis la lovituri de departajare. Maroc a început cu gol – Sabiri, spaniolii au trimis în bară prin Sarabia, iar marocanii au mai înscris odată la execuţia lui Ziyech. Bounou a apărat şutul lui Soler, apoi a ratat şi Maroc prin Benoun, dar Bounou a apărat şi execuţia lui Busquets pentru ca Hakimi să înscrie stabilind scorul final 3-0 şi să trimită pentru prima oară în istorie Marocul în sferturile Cupei Mondiale.

MAROC: Bounou - Hakimi, Aguerd (El Yamiq 84), Saiss, Mazraoui (Attiat-Allah 82) - Amrabat – Ounahi (Benoun 120), Amallah (Cheddira 82) - Ziyech, En Nesyri (Sabiri 82), Boufal (Ezzalzouli 69). SELECŢIONER: Walid Regragui

SPANIA: Unai Simon - M. Llorente, Rodri, Laporte, Jordi Alba (Balde 98) - Busquets – Gavi (Soler 63), Pedri - Ferran Torres (N. Williams 75, Sarabia 118) , Marco Asensio (Alvaro Morata 63), Dani Olmo (Ansu Fati 98). SELECŢIONER: Luis Enrique

Cartonaşe galbene: Saiss 90 / Laporte 77

Arbitri: Fernando Andres Rapallini – Juan Pablo Belatti, Diego Yamil Bonfa (toţi din Argentina) – Raphael Claus (Brazilia)

După meciurile din optimile de finală urmează o pauză de două zile. Partidele se reiau începând cu ziua de vineri. Programul sferturilor de finală este următorul: