MENIU

Purtătorul de cuvânt al Hamas a fost asasinat. Israelul a executat un atac aerian devastator în Gaza

Purtătorul de cuvânt al Hamas a fost asasinat

Purtătorul de cuvânt al Hamas a fost ucis într-un atac aerian israelian în orașul Gaza. În același bombardament, alți șapte oameni au murit, iar 20 au fost răniți, printre care și copii. Ministrul israelian al Apărării a felicitat într-un mesaj pe platforma X Forțele de Apărare ale Israelului pentru „execuția impecabilă” a operațiunii. 

Înainte de asasinat, israelienii ar fi obținut informații despre ascunzătoarea lui Abu Obeida. Apoi, au lansat 5 rachete care au lovit simultan etajele doi și trei ale unei clădiri în care ar fi fost purtătorul de cuvânt.

Abu Obeida a fost imaginea organizației teroriste Hamas și a fost unul din puținii lideri de rang înalt rămași în viață după atacul din 7 octombrie 2023 asupra sudului Israelului. 

Mai multe articole despre:
razboi Hamas Israel