Noi medalii pentru judoka români la FOTE şi Jocurile francofoniei

Eduard Şerban şi Luca Kunszabo au cucerit medaliile de bronz la categoria 90 kg. respectiv 100 kg.

La Festivalul olimpic al tineretului European de la Gyor, Eduard Şerban a urcat vineri pe treapta a 3-a a podiumului după ce l-a învins în finala pentru medalia bronz pe Emils Gerkens din Letonia.

Este a doua medalie cucerită de România la aceasta întrecere după argintul câştigat de Ramona Micula la categoria 52 kg.

În ultima zi a întrecerii de judo de la Jocurile Francofoniei, Luca Kunszabo a obţinut medalia de bronz după victoria din ultimul meci asupra congolezului Prince Kosi Samuzu. Tot două medalii a obţinut România şi în concursul de judo din Cote d’Ivore după cea reuşita de Alexandru Raicu la categoria 73 kg.