Lovitură dură pentru nr.1 mondial! Wozniacki, învinsă în sferturile turneului de la Sankt Petersburg

Jucătoarea daneză Caroline Wozniacki, liderul mondial, a fost eliminată în sferturile de finală ale turneului WTA Premier de la Sankt Petersburg, fiind învinsă, vineri, cu scorul de 7-6 (3), 6-3, de rusoaica Daria Kasatkina, cap de serie numărul 8 şi locul 23 WTA.

Este prima înfrângere suferită de către campioana de la Australian Open, după o serie de opt victorii consecutive, între care şi succesul obţinut împotriva Simonei Halep în finala de la Melbourne.

Wozniacki a pierdut în faţa rusoaicei la capătul unui meci care a durat o oră şi 32 de minute, în care liderul mondial a servit un as, a comis o dublă greşeală şi a avut procentaje de reuşită la serviciu de 70 la sută cu prima minge şi 60 la sută cu cea de-a doua. Trei break-uri a reuşit daneza, care şi-a cedat serviciul de patru ori.

În semifinale, Kasatkina o va întâlni pe jucătoarea franceză Kristina Mladenovic, a patra favorită şi numărul 10 mondial, potrivit Mediafax.