MENIU

Invazie de vulpi într-un cartier de lux din România. Oamenii sunt îngroziți că animalele ar putea fi turbate

Localnicii dintr-un cartier de lux din Iași sunt terorizați de apariția mai multor vulpi, care de la o zi la alta sunt tot mai îndrăznețe și pătrund fără probleme în gospodării. În plus, oamenii se tem că animalele ar putea fi turbate și ar reprezenta, astfel, a amenințate serioasă, în special pentru copii.

Oamenii nemulțumiți, care locuiesc în cartierul Bucium, din Iași, au depus reclamații la mai multe instituții, însă problema nu s-a rezolvat, scrie BZI.

„În arealul din zonă sunt 8 vulpi semidomesticite, care, la toamnă, vor fi 20, iar la anul, 100. Se pare că nicio autoritate nu a răspuns pozitiv cererilor locuitorilor. În zonă sunt familii tinere, cu copii, iar riscul de transmitere rabie este major. Noi chiar ne temem că sunt bolnave. Este anormal să se întâmple asta. Nimeni nu intervine în această situație”, susține un localnic.

Șeful DSVA Iași a confirmat că a primit mai multe reclamații, pe care le-a redirecționat către fondurile de vânătoare. Pe de altă parte, locuitorii din zonele afectate sunt sfătuiți să nu atingă și să nu hrănească animalele sau, cu atât mai puțin să încerce să le prindă.

O vulpe s-a aventurat chiar până în centrul Iașiului, unde a fost călcată de o mașină.

 

Mai multe articole despre:
vulpi turbate iasi invazie ursi pantera