MENIU

Furt în plină zi la Giurgiu: a spart geamul unei mașini și a fugit cu geanta plină cu bani și carduri. Suspect reținut de polițiști

Un incident șocant a avut loc ieri după-amiază în Giurgiu, unde un bărbat a spart geamul unui autoturism parcat și a furat o geantă în care se aflau bani și carduri bancare. Suspectul a fost prins la scurt timp de polițiști, audiat și reținut pentru 24 de ore.

Geantă cu 10.000 de lei, furată dintr-o mașină parcată

Totul s-a petrecut în jurul orei 17:00, când o femeie a apelat numărul de urgență 112 pentru a anunța că autoturismul său a fost spart, iar din interior au fost sustrase mai multe bunuri.

La fața locului, pe strada Dan Barbilian din municipiu, s-au deplasat echipaje din cadrul Biroului de Ordine Publică și al Biroului de Investigații Criminale din cadrul Poliția municipiului Giurgiu.

În urma verificărilor, polițiștii au confirmat sesizarea: geamul mașinii fusese spart, iar din interior dispăruse o geantă care conținea bani și carduri bancare. Prejudiciul a fost estimat la aproximativ 10.000 de lei.

Suspect prins în flagrant, la scurt timp după furt

La doar câteva minute de la producerea faptei, oamenii legii au reușit să identifice și să prindă în flagrant persoana bănuită de comiterea furtului calificat. Este vorba despre un bărbat în vârstă de 39 de ani, din municipiul Giurgiu, depistat în imediata apropiere a locului unde a avut loc incidentul.

Bărbatul a fost condus la sediul poliției pentru audieri, iar în baza probatoriului administrat, sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetul de pe lângă Judecătoria Giurgiu, a fost dispusă reținerea acestuia pentru 24 de ore.

În cursul zilei de astăzi, suspectul urmează să fie prezentat unității de parchet competente, cu propuneri procedurale, cel mai probabil în vederea luării unei măsuri preventive.

Ancheta continuă pentru stabilirea tuturor împrejurărilor în care s-a produs furtul.

Mai multe articole despre:
furt la giurgiu furt masina geanta furata