Diego Maradona, la spital. Imagini dramatice. UPDATE Prima reacție a lui Maradona

<p>Diego Maradona</p>
Diego Maradona

UPDATE // A apărut și prima reacție a lui Diego Maradona, după cele petrecute ieri.

Diego Maradona a oferit primele explicații.

"Vreau să vă spun că sunt bine, că nu sunt și nu am fost internat. În pauza meciului Argentina - Nigeria mă durea foarte tare în zona gâtului și am suferit o decompensare (n.r. pierderea echilibrului și apariția unei stări de epuizare).

Am fost consultat de un medic și mi-a spus să mă duc acasă înainte de repriza a a doua. Dar am vrut să rămân pentru că ne jucam soarta. Cum puteam să plec?

Vă trimit tuturor o sărutare și vă rog să mă iertați pentru sperietură. Vă mulțumesc pentru sprjin. Diego va mai sta pe aici"a fost mesajul lui Maradona postat pe contul de facebook.

-------------------

Știrea inițială

Diego Maradona a fost transportat la spital după victoria dramatică a Argentinei în fața Nigeriei, scor 2-1.

Diego Maradona, în vârstă de 57 de ani, s-a prăbușit într-una din lojele stadionului din Sankt-Petersburg.

Fosta legendă a fotbalului argentinian a fost consultată de medici şi apoi transportată la spital, acolo unde a primit îngrijiri medicale şi apoi şi-a revenit.

Nu se cunosc, deocamdată, mai multe informaţii despre ce a pățit Diego Maradona, dar primele indicii susţin că fostul legendar fotbalist ar fi avut tensiunea foarte scăzută la finalul meciului.

Sud-americanii s-au calificat aseară, după un meci dramatic, în optimile de finală ale Cupei Mondiale din Rusia, unde vor întâlni Franţa. Tot în optimi, Croaţia va întâlni Danemarca.

La Sank Petersburg, Leo Messi a deschis scorul în minutul 14, după ce a finalizat excelent la colţul lung. În minutul 50, Nigeria a primit penalty, după ce Javier Mascherano l-a ținut în careu pe Leon Balogun. Victor Moses a transformat lovitura de la 11 metri, iar africanii erau calificați în optimi. În minutul 77, arbitrul turc Cuneyt Cakir a luat o decizie controversată. Nigeria nu a primit penalty, deși pe reluări s-a putut observa că Rojo a atins mingea cu mâna. Marcos Rojo, fundașul lui Manchester United, a reușit golul calificării în minutul 86, după un voleu perfect de la 12 metri.

Naționala Croației a câștigat grupa D a Cupei Mondiale, cu maximum de puncte, după succesul în fața reprezentativei Islandei, scor 2-1. Milan Badelj a deschis scorul în minutul 53, iar Gylfi Sigurdsson a egalat în minutul 76, în urma unui penalty. Deși croații au trimis doar două șuturi pe poartă, Ivan Perisic a adus victoria în minutul 90. Selecționerul croat Zlatko Dalic a menajat mai mulți jucători, întrucât Croația era deja calificată înaintea ultimei etape din faza grupelor.