David Popovici, RECORD mondial la 100 de metri liber! Este FAVORIT în finala de la Budapesta - VIDEO

David Popovici, campion mondial la 200 metri liber, favorit la 100 m liber, CM Budapesta 2022

David Popovici a câștigat din nou la Budapesta și intră cu prima șansă pentru medalia de aur la 100 de metri liber, la Campionatul Mondial de Natație, de la Budapesta. Sportivul român a câștigat medalia de aur la proba de 200 de metri liber.

David Popovici s-a calificat marți cu primul timp în finala probei de 100 de metri liber de la Campionatatele Mondiale de natație de la Budapesta. A încheiat cursa cu timpul 47,13 secunde, un nou record mondial la juniori. Miercuri este favorit în finala de 100 de metri liber de la Budapesta.

Finala probei de 100 de metri liber este programată miercuri, de la ora 19:22.

David Popovici a câștigat luni proba de 200 de metri liber, fiind primul înotător din România care reușeste această performanță la masculin, la doar 17 ani devenind cel mai tânăr campion mondial din istoria natației. Sportivul român a obținut un timp de 1:43:21 min.