MENIU

Austeritate doar pentru români! Consilierul lui Nicușor Dan nu poate să conducă țara fără șofer

Austeritate doar pentru români! FOTO: Facebook

Primul consilier angajat de Nicuşor Dan, Radu Burnete, spune că este normal să aibă mașină cu șofer pentru a putea vorbi la telefon când se deplasează în diferite locuri. "Nu puteam să îl fac în mașina mea personală, riscam să fac un accident sau Doamne ferește altceva". Declaratia consilierului vine la câteva zile, după ce șeful Cancelariei lui Bolojan, Mihai Jurcă, a explicat că vor fi desființate 40% din posturi din Guvern, iar demnitarii ar urma sa rămână fără mașinile cu șoferi. 

”Cred că trebuie să evităm extremele. Mie mi se pare normal ca anumiți demnitari ai statului Român să aibă această facilitate. Pe mine mă ajută să fac mai multe întâlniri într-o zi.

Venind spre dumneavoastră am putut suna mai mulți miniștri sau persaone cu care discutam, lucru pe care nu puteam să îl fac în mașina mea personală, riscam să fac un accident sau Doamne ferește altceva.

În companiile private există un număr de mașini, te înregistrezi, o folosești, o aduci înapoi. Cred că aceste lucruri sunt justificate, le vedem și în alte țări Europene”, a declarat Radu Burnete. 

Mai multe articole despre:
radu Burnete sofer austeritate