Ambasada Israelului în România a lăudat performanţa Andreei Chiţu de la GrandPrix-ul de Judo

Ambasada Israelului în România a lăudat performanţa Andreei Chiţu de la GrandPrix-ul de Judo de la Tel Aviv. La categoria 52 de kilograme, ea a obținut medalia de bronz după ce a învins-o prin ippon, în 30 de secunde, pe campioana Rusiei. Meciul a putut fi urmărit în direct la Realitatea TV și a fost comentat chiar de președintele Federației Române de Judo, Cozmin Gușă.

Update: Pe pagina de Facebook a ambasadei Israelului au fost postate imagini.

Pe pagina de Facebook, Ambasada Israelului în România a felicitat-o pe Andreea Chiţu pentru locul trei obţinut în competiţie şi a anunţat că le ţine pumnii sportivilor români.

Andreea Chiţu a obţinut într-un mod spectaculos medalia de bronz la Tel Aviv Grand Prix 2019, după ce a învins-o prin ippon pe campioana Rusiei, Alesya Kuznetsova.

La scurt timp după reușita de pe tatami, românca a urcat pe podium și a primit medalia de bronz.