MENIU

Alertă în județul Alba. Salinitatea, din nou în creștere pe Târnava Mică, la Blaj

Alertă în județul Alba

Prefetura Alba a anunțat că nivelul clorurilor pe Târnava Mică, la Blaj (Petrisat), a crescut din nou, joi, după cinci zile în care salinitatea se diminuase, rămânând însă peste limita normală. Autoritățile atrag atenția că interdicția utilizării apei pentru adăparea animalelor și irigarea culturilor agricole instituită de aproape două săptămâni se menține în continuare. 

Potrivit reprezentanților instituției, ca urmare a prelevării probelor pe cele trei râuri afectate în județ a rezultat că nivelul clorurilor este, joi, de 2.186 mg/l pe Târnava Mică (Petrisat), 581 mg/l pe Târnava Mare (Mihalț) și 176 mg/l pe Mureș (Alba Iulia).

Miercuri, valorile erau de 1.244 mg/l, 579 mg/l, respectiv 270 mg/l.

Cele mai ridicate valori au fost în 19 iunie, atunci când nivelul clorurilor pe Târnava Mică, la Blaj, a fost de peste 18 ori mai mare decât limita admisă, respectiv 3.652 mg/l.

”Având în vedere valorile de cloruri înregistrate pe cele trei râuri, interdicția utilizării apelor de suprafață pentru adăparea animalelor și irigarea culturilor agricole rămâne în vigoare”, transmite Prefectura Alba, într-un comunicat. 

Totodată, reprezentanții instituției spun că la nivelul județului Alba nu au fost probleme în alimentarea populației cu apă potabilă.

Mai multe articole despre:
Arad salinitate Tarnava Mica