A fost arestat încă un SUSPECT în cazul furtului Coifului de aur de la Coţofeneşti. Anchetatorii olandezi sunt optimiști
Al cincilea suspect în cazul furtului Coifului de aur de la Coţofeneşti şi al altor obiecte de tezaur din patrimoniul național al României a fost arestat marţi, în Olanda. Obiectele nu au fost încă găsite, însă şeful Parchetului care investighează furtul de la un muzeu regional se așteaptă ca măcar o parte dintre ele să fie recuperate, mai devreme sau mai târziu.
e aşteaptă ca măcar o parte dintre acestea să fie găsite, notează publicația regională RTV Drenthe, citată de News.ro.
Poliţiştii olandezi au anunţat că, marţi dimineaţă, un al cincilea suspect în cazul furtului obiectelor de tezaur de la Muzeul Drents, din Assen, a fost arestat la locuinţa sa, fiind vorba despre un bărbat de 36 de ani, din Alkmaar, scrie news.ro.
Potrivit poliţiştilor olandezi, comorile de artă de aur furate nu au fost încă găsite.
RTV Drenthe precizează că acest al cincilea suspect arestat nu este persoana văzută în imaginile dintr-un magazin de hardware din Assen.
Poliţia l-a găsit pe bărbatul din Alkmaar după o anchetă de detectiv, iar acesta va fi interogat în legătură cu implicarea sa în furtul obiectelor de tezaur ale României.
Ancheta asupra furtului Coifului de la Coţofeneşti şi a trei brăţări dacice din aur este încă în plină desfăşurare, potrivit Poliţiei.
„Prioritatea şi accentul sunt pe urmărirea capodoperelor furate”, menţionează Poliţia într-un comunicat de presă.