A fost desemnat câștigătorul Balonului de Aur al Suediei. Este a 10-a oară când îl obține Atacantul echipei Paris Saint-Germain, Zlatan Ibrahimovici, a câştigat, luni, pentru a zecea oară în carieră Balonul de Aur al Suediei, informează L'Equipe.
Scandalul Volkswagen creează tot mai multe probleme pe piaţa auto Profitul holdingului Porsche SE, principalul acţionar al grupului Volkswagen, a scăzut la jumătate în primele nouă luni, de la 2,5 miliarde de euro în urmă cu un an la 1,19 miliarde de euro, din cauza cheltuielilor mari legate de scandalul emisiilor în care este implicat VW, relatează MarketWatch.
Steaua e disperată. Şi-a găsit "casă", dar e prea departe Steaua e nevoită să îşi caute o "casă" nouă până când Arena Naţională va primi avizul ISU. O variantă ar putea fi reprezentată de Severin, acolo unde campioana e aşteptată cu braţele deschise.
Edi Iordănescu speră să nu fie suspendat din funcţia de antrenor Antrenorul echipei de fotbal Pandurii Târgu Jiu, Edi Iordănescu, a afirmat marți, într-o declarație de presă, cu privire la o eventuală suspendare a sa în urma protestelor de la meciul cu CSMS Iași, când a fost eliminat, că speră "într-o decizie de moralitate" a comisiei și că nu va fi suspendat.
Promisiunea făcută de Simona Halep pentru 2016 Jucătoarea de tenis Simona Halep, locul 2 WTA, spune că a avut un an 2015 mai bun decât precedentul, chiar dacă rezultatele înregistrate au fost oscilante, şi promite că va fi mai puternică anul viitor, pentru că va munci mult să îşi îmbunătăţească punctele slabe ale evoluţiei ei.
Doliu în lumea sportului. A murit la doar 31 de ani Triatlonistul francez Laurent Vidal, locul cinci la Jocurile Olimpice de la Londra din 2012, a decedat, în noaptea de luni spre marţi, la vârsta de 31 de ani, în urma unui stop cardiac, a anunţat L'Equipe.
Lovitură în fotbalul mondial! Președintele Federației Germane şi-a dat demisia Președintele Federației Germane de Fotbal, Wolfgang Niersbach, și-a dat demisia luni, după ce a fost acuzat că a organizat circuitul șpăgii care a asigurat Germaniei organizarea Campionatului Mondial din 2006.
Primul gest măreţ pe care îl va face Gică Popescu de la eliberarea din închisoare Hristo Stoichkov, cel mai mare fotbalist din istoria Bulgariei, va împlini anul viitor, pe 8 februarie, 50 de ani. Cu această ocazie, și-a invitat câțiva dintre cei mai buni prieteni din carieră la un meci de fotbal aniversar, sub egida ”50 de ani cu numărul 8”, după numărul purtat de bulgar în carieră.
Dramă fără margini în sport. Un fost campion al României s-a aruncat de pe un bloc de 10 etaje Fostul jucător de hochei Endre Kosa (40 de ani) a murit azi, după ce s-a aruncat de pe un bloc cu 10 etaje din Miercurea Ciuc. El a evoluat la Sport Club Miercurea Ciuc.
După amicalul cu Italia, FRF pregăteşte un nou test de gală Selecţionerul Anghel Iordănescu a declarat luni, într-o conferinţă de presă că Federaţia Română de Fotbal face demersurile pentru organizarea unui meci amical cu naţionala Spaniei, tehnicianul dorind ca până la Campionatul European să adune 6 jocuri de pregătire.
Presa străină: Românul Marius Vizer a avut dreptate în privinţa lui Lamine Diack Editorii portalului insidethegames.biz au notat astăzi că românul Marius Vizer a avut dreptate în privinţa lui Lamine Diack, fostul preşedintele Federaţiei Internaţionale de Atletism.
Un fost oficial FIFA atacă foarte dur Comitetul Internaţional Olimpic Directorul de Integritate al Centrului Internaţionl de Sport şi Securitate, Chris Eaton, a spus că responsabilii de la Comitetul Olimpic Internaţional n-ar trebui să privească superior către FIFA, în cazul de corupţue, mai ales după scandalul de la Salt Lake City.
Scandal în jurul lui Michael Schumacher. Lumea Formulei 1 este divizată O posibilă afirmaţie a pilotului britanic de Formula 1 Lewis Hamilton a stârnit rumoare.
Doliu în sportul românesc! A murit un antrenor emerit Dupa o lunga suferinta, a incetat din viata tehnicianul de tenis de masă Doboly Aladar, antrenor la Liceul Teoretic Nagy Mozes din Târgul Secuiesc.
Scandalul Arena Naţională. Când ar putea primi stadionul autorizaţia de la ISU Preşedintele Consiliului de Administraţie al FC Steaua, Valeriu Argăseală, a declarat, luni, că Primăria Capitalei ar putea primi în această săptămână de la Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă autorizaţia de funcţionare pentru Arena Naţională.
Șoc în lumea sportului. Rusia ar putea fi suspendată din toate competițiile O comisie mandatată de Agenția Mondială Antidoping a solicitat suspendarea Rusiei din toate competițiile sportive și a cerut retragerea acreditării laboratorului antodoping de la Moscova, care a distrus eșantioanele, informează BBC.
Ghiță Mureșan, solidar cu cei care protestează în stradă. Mesajul ”uriașului” pentru români Fostul baschetbalist Ghiță Mureșan resimte suferința ca și cum ar fi în România, deși se află la mii de kilometri de țară. Sportivul consideră un lucru foarte bun că românii plâng și protestează împreună după tragedia din clubul Colectiv.
Italia-Romania, 17 noiembrie, 21.45. Lotul convocat de Anghel Iordănescu Anghel Iordănescu, selecționerul echipei naționale de fotbal a României, a declarat luni, la Mogoșoaia, că urmează o confruntare grea cu Italia, în meciul amical programat pe 17 noiembrie.
Veşti proaste despre Walter Zenga Tehnicianul Walter Zenga a fost demis din funcţia de antrenor principal al echipei Sampdoria Genova, după înfrângerea din partida cu AC Fiorentina, scor 0-2, din etapa a XII-a a campionatului Italiei.
Simona Halep. A venit clasamentul WTA. Pe ce loc se află echipa noastră Jucătoarea de tenis Simona Halep se menţine pe locul 2 în clasamentul WTA, cu 6.060 de puncte, în timp ce americanca Venus Williams a revenit în Top 10 după o pauză de patru ani şi jumătate, a anunţat, luni.
Video O sportivă celebră, muşcată de proprii câini. A ajuns pe masa de operaţie Schioarea americană Lindsey Vonn a anunţat, pe reţelele de socializare, că s-a jucat cu câinii săi şi a fost muşcată, ea având nevoie de mai multe puncte de sutură la degetul mare al mâinii drepte.
Veste bună: România a cucerit aurul pe echipe la Campionatele Europene de gimnastică aerobică România a cucerit aurul în întrecerea pe echipe din cadrul Campionatelor Europene de gimnastică aerobică de la Elvas (Portugalia), sâmbătă seara, grație prestației sportivilor tricolori în calificări.
Victimele din Colectiv, comemorate în timpul meciului ACS Poli-Dinamo. Ce s-a auzit în difuzoare Un omagiu a fost adus, sâmbătă seară, la meciul ACS Poli Timişoara - Dinamo, din etapa a XVII-a a Ligii I, victimelor incendiului de la clubul Colectiv. În minutul 41 al partidei jocul a fost întrerupt pentru scurt timp, pentru a marca numărul persoanelor decedate.
Andreea Mitu, în finala turneului ITF de la Nantes. Cu cine îşi va disputa trofeul Jucătoarea română de tenis Andreea Mitu s-a calificat în finala turneului ITF de la Nantes (Franța), dotat cu premii totale de 50.000 dolari, în urma victoriei obținute sâmbătă, în semifinale, cu 2-6, 6-0, 6-4, într-o oră și jumătate de joc, în fața americancei Louisa Chirico, cap de serie nr. 6.
Mircea Sandu: Stadioanele Giulești și Dinamo trebuie demolate. Sunt în pericol să se prăbușească Fostul președinte al FRF, Mircea Sandu, transmite un semnal de alarmă. În cadrul unui interviu acordat Digi Sport, Sandu a subliniat faptul că stadioanele echipelor Rapid și Dinamo trebuie demolate urgent, deoarece sunt în pericol să se prăbușească.
Dinamo a oprit comenzile online la bilete pentru meciul cu Steaua din cauza Arenei Naționale Clubul de fotbal Dinamo București a oprit comenzile online pentru bilete la derby-ul cu Steaua București, programat pe Arena Națională, până la reglementarea problemelor legate de autorizația de securitate pentru cel mai mare stadion al țării, potrivit unui comunicat dat publicității, sâmbătă, de gruparea din Șoseaua Ștefan cel Mare.
Horia Tecău şi Jean-Julien Rojer, eliminaţi în sferturi la Mastersul de la Paris Perechea Horia Tecău/Jean-Julien Rojer (România/Olanda), cap de serie numărul 3, a ratat calificarea în semifinalele probei de dublu din cadrul turneului de la Paris, dotat cu premii în valoare totală de 3.830.295 de euro, informează site-ul oficial al competiţiei.
Arena Națională nu are certificat ISU. Steaua și-a mutat meciul de duminică După tragedia de la Colectiv, ies la iveală nereguli mult mai mari în privința regulilor de securitate împotriva incendiilor. Arena Națională nu are de 5 ani autorizație de la pompieri.
Coșmar pentru Hagi în Liga 1 de fotbal. Nu se aștepta la așa ceva Echipa lui Gheorghe Hagi, Viitorul Constanța, surpriza acestei ediții de campionat, a pierdut acasă cu 2-1 în fața liderului Astra Giurgiu, după ce a condus cu 1-0.
Incredibil, dar adevărat! Un comentator a adormit în timpul meciului Real Madrid-PSG. A fost demis Partida de pe Santiago Bernabeu a fost transmisă și în China, acolo unde un comentator a fost protagonistul unui episod inedit.