Horia Tecău, calificat fără joc în sferturile probei de dublu mixt la Australian Open Perechea alcătuită din tenismanul român Horia Tecău și Coco Vandeweghe (SUA) s-a calificat fără joc în sferturile de finală ale probei de dublu mixt, la turneul Australian Open, primul de Mare Șlem al anului, după ce adversarii din optimi, italienii Sara Errani și Fabio Fognini, s-au retras, potrivit site-ului oficial al competiției de la Melbourne.
Bolt nu exclude să concureze până la JO din 2020 Starul mondial al atletismului, jamaicanul Usain Bolt, ar putea să-și amâne data retragerii sportive, prevăzută pentru 2017, pentru a participa la Jocurile Olimpice din 2020 de la Tokyo, a explicat el duminică.
Costel Gâlcă a dat lovitura în Spania. A transferat jucătorul pe care îl iubesc toţi steliştii Costel Gâlcă, antrenorul lui Espanyol Barcelona, l-a transferat pe portarul lui Watford, Giedrius Arlauskis. Antrenorul şi goalkeeper-ul de 28 de ani au câştigat titlul cu Steaua, în sezonul trecut.
UPDATE.Un mare fotbalist român, internat în stare gravă la spital: a suferit o dublă pneumonie acută Dănuţ Lupu, 48 de ani, trece prin momente dificile. Fostul mare fotbalist se află internat la spitalul Matei Balş, din Capitală.
A trimis-o pe Simona Halep acasă, apoi parcă a prins aripi. Shuai Zhang e revelaţia de la AO Jucătoarea chineză de tenis Shuai Zhang continuă să facă senzație la Australian Open, reușind să se califice în sferturile de finală ale acestei competiții de Mare Șlem, după ce a învins-o în trei seturi, 3-6, 6-3, 6-3, pe americanca Madison Keys, într-o partidă disputată luni la Melbourne.
Transsexualii ar putea participa la Jocurile Olimpice fără să se opereze Potrivit unui set nou de recomandări venit din partea Comitetului Olimpic Internaţional (CIO), transsexualii ar putea participa la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro fără să mai fie nevoiţi să-şi facă operaţie de schimbare de sex.
Ce a spus Ilie Năstase după ce Simona Halep s-a retras de la Fed Cup. Cum a "certat-o" Jucătoarea de tenis Simona Halep, numărul 2 mondial, a anunţat, duminică, pe contul său de Facebook, că va fi supusă unei intervenţii chirurgicale, astfel că nu va participa la meciul României cu Cehia din Fed Cup, dar nici la turneele de la Doha şi Dubai.
Tragedie în sport! O maşină a intrat în ei chiar în timp ce se antrenau. Au suferit traume serioase Şase dintre cicliştii echipei Giant-Alpecin au fost accidentaţi serios în timpul unui antrenament după ce o maşină a intrat frontal în plutonul de rutieri.
Top maşini sigure. Nu mori dacă faci accident Pe fiecare continent există cel puţin o organizaţie care se ocupă cu testarea siguranţei vehiculelor noi în caz de accidente. În Europa avem Euro NCAP, iar în Statele Unite ale Americii există National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA). Tot în SUA există şi Insurance Institute for Highway Safety (IIHS), care face tot felul de statistici bazate pe date reale ale accidentelor.
Conflict Steaua vs. naţionala. Ce a zis Iordănescu după ce campioana nu şi-a lăsat jucătorii la lot Selecţionerul naţionalei României, Anghel Iordănescu, a declarat, la plecarea în cantonamentul din Antalya, că "Federaţia şi Comitetul Executiv trebuie să analizeze cu atenţie şi să ia o decizie dură împotriva clubului Steaua!"
Photo Wayne Rooney a devenit tată din nou. Prima fotografie cu bebeluşul său Wayne Rooney, de la Mancheser United, a devenit tată pentru a treia oară.
Top mondial al celor mai mari blocaje rutiere urbane: București – locul 5 Capitala României se află pe locul 5 în într-un top mondial al orașelor cu cele mai mari probleme de trafic rutier. La o călătorie medie de 30 de minute cu mașina prin oraș, Bucureștiul a înregistrat 103 ore de întârziere într-un an, fiind devansat doar de Instanbul (110 ore), Mexico City (110 ore), Moscova (109 ore) și St. Petersburg (104 ore), se arată într-un studiu realizat de TomTom, citat de Statista.com.
Tecău și Rojer, calificați în sferturile probei masculine de dublu la Australian Open Tenismanul român Horia Tecău și olandezul Jean-Julien Rojer, principalii favoriți ai probei masculine de dublu din cadrul turneului Australian Open, primul de Mare Șlem al anului, s-au calificat în sferturile de finală, luni, la Melbourne, după ce au trecut de italienii Marco Cecchinato/Andreas Seppi cu 7-6 (0), 6-3.
Un fotbalist important s-a întors în Liga 1: va juca pentru Astra Mijlocaşul japonez al echipei Osmanlispor, Takayuki Seto, a fost împrumutat până la finalul sezonului la formaţia Astra Giurgiu, a anunţat, duminică, pagina de Facebook a liderului Ligii I.
Viitorul lui Gică Hagi a câștigat Arena Cup 2016 Echipa de fotbal FC Viitorul Constanța a câștigat turneul internațional Arena Cup 2016, duminică, la Medulin (Croația), după ce a învins în finală formația croată Lokomotiva Zagreb, cu scorul de 2-1 (1-0), potrivit site-ului oficial al Academiei Hagi.
Ştefan Radu a dat-o-n bară rău în campionatul Italiei Fundaşul Ştefan Radu a fost eliminat în partida pe care echipa sa, Lazio Roma, a câştigat-o, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 4-1 (0-1), în faţa formaţiei Chievo Verona, în etapa a XXI-a a campionatului italian, informează Gazzetta dello Sport.
A decedat o personalitate a sportului. A fost un mare campion, deciziile lui au schimbat istoria Legenda sportului american, Bobby Wanzer, a murit, sâmbătă, la vârsta de 94 de ani. A fost o personalitate imensă pentru NBA şi baschet, în general.
Roger Federer e în mare formă la Australian Open: ca un TGV spre "sferturi" Tenismanul elvețian Roger Federer, N. 3 mondial, s-a calificat în sferturile de finală ale Openului Australiei, primul turneu de Mare Șlem al anului, învingându-l ușor pe belgianul David Goffin (16) în trei seturi, 6-2, 6-1, 6-4, duminică, la Melbourne.
SCANDAL la Steaua. Gigi Becali le-a interzis elevilor lui Reghe să meargă la lotul lui Iordănescu Scandal imens între clubul Steaua şi echipa naţională. Digisport anunţă că Gigi Becali le-a interzis jucătorilor pe care Iordănescu se gândea să-i convoace de la Steaua să meargă la lot.
Simona Halep se operează. Sportiva, forţată să ia o pauză de peste o lună. Ce a anunţat pe Facebook Tatal Simonei Halep a anuntat, sambata seara, ca sportiva in varsta de 24 de ani se va opera in perioada urmatoare si va fi fortata sa ia o pauza de cel putin o luna.
Ana-Maria Popescu, locul al treilea la Cupa Mondială de spadă de la Barcelona Scrimera română Ana-Maria Popescu (fostă Brânză) a ocupat locul al treilea la etapa de Cupă Mondială feminină la spadă de la Barcelona, sâmbătă, după ce a fost învinsă în semifinale de italianca Mara Navarria, cu 9-8, potrivit site-ului oficial al competiției.
Alt tip Ungureanu: Atât timp cât nu investim în antrenori și ne pleacă, degeaba încurajăm copiii către sport A făcut performanţă în gimnastică, a antrenat peste hotare, iar acum s-a întors acasă să îi înveţe pe cei mici ce înseamnă succesul. Vorbim de fosta campioană mondială şi europeană Corina Ungureanu. Tot pentru a antrena în ţară s-a întors şi Marius Vecerdea, preşedintele unui club de tenis şi director al turneului ATP Sibiu Open. Cei doi au vorbit despre proiectele lor într-o ediţie specială la Realitatea TV.
Abia au venit la Steaua, dar au şi mers în cluburile de noapte Cele mai noi achiziţii ale Stelei, Ciprian Marica şi neamţul Timo Gebhart, au petrecut în noaptea de vineri spre sâmbătă într-un club din Bucureşti.
Simona Halep a fost numai încălzirea. Care e cea mai nouă victimă a lui Shuai Zhang la AO Jucătoarea chineză de tenis Shuai Zhang, care a eliminat-o pe românca Simona Halep în runda inaugurală a Openului Australiei, continuă să surprindă la Melbourne, în primul turneu de Mare Șlem al anului, unde sâmbătă a reușit calificarea în optimi de finală.
Ana Ivanovic, şocată la Australian Open. Cine a leşinat şi a căzut pe scări Meciul dintre Ana Ivanovic şi Madison Keys, care se disputa pe terenul central la Australian Open, a fost întrerupt, după ce antrenorul sportivei din Serbia a căzut pe scări, la Rod Laver Arena.
Australian Open. Rezultat excelent pentru Horia Tecău și Jean-Julien Rojer Perechea format din tenismenii Horia Tecău și Jean-Julien Rojer s-a calificat în optimile probei masculine de dublu de la Australian Open, primul turneu de Grand Slam al anului.
Vești bune de la tenismena noastră. S-a calificat în semifinalele turneului Tenismena română Sorana Cîrstea, a doua favorită, s-a calificat, vineri, în semifinalele turneului ITF de la Guaruja (Brazilia). Acest lucru s-a întâmplat după ce a învins-o pe elvețianca Jill Teichmann în vârstă de 18 ani, locul 423 WTA, cu scorul de 7-6 (1), 6-1.
Un fost coleg cu Marica la Stuttgart vine la Steaua. Transferul făcut de Becali Cum varianta Budescu a picat, a fost propus Stelei Timo Gebhart, un jucător cu un CV excelent pentru Liga 1. În acest moment, germanul este în pline negocieri cu șefii campioanei României, la reședința lui Gigi Becali.
Doliu! A murit un mare antrenor al sportului românesc A murit antrenorul emerit Constantin Titi Mihail (70 de ani), omul de încredere al președintelui Sandu Ion la Federația Română de Atletism.
Dragomir a dezvăluit de ce s-a întors în fotbal. Relaţia dintre "nea Mitică" şi primarul Pandele Fostul președinte al Ligii Profesioniste de Fotbal, Dumitru Dragomir, a declarat, vineri, într-o conferință de presă, că în ultimii ani a avut oferte tentante din punct de vedere financiar de la șase cluburi, dar a preferat să preia fără salariu funcția de președinte de onoare la FC Voluntari.