JO 2016. Florina Hulpan s-a retras după proba de smuls la JO de haltere, la 69 kilograme Sportiva Florina Hulpan s-a retras din competiţie după proba de smuls din cadrul categoriei de 69 kilograme la haltere de la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro.
E fără precedent la o Olimpiadă. Primul sportiv "fără ţară" care a devenit campion olimpic Olimpiada de la Rio aduce o premieră istorică: kuwaitianul Fehaid Al Deehani a devenit la Rio primul sportiv independent campion olimpic.
JO 2016. Ce a spus Cristina Neagu după victoria României în faţa Muntenegrului România a învins Muntenegru la handbal, 25-21, iar Cristina Neagu a reuşit 10 goluri.
Povestea extraordinară a doi fraţi: unul a detonat o bombă la Bruxelles, celălalt e olimpic la Rio Fratele cel mare a detonat o bombă la aeroportul din Bruxelles. Cel mai mic îşi reprezintă ţara la Jocurile Olimpice de la Rio.
JO 2016. Tiberiu Dolniceanu, eliminat în sferturi Scrimerul român Tiberiu Dolniceanu a fost eliminat la Jocurile Olimpice 2016.
JO 2016. Robert Glinţă a câştigat seria în care a concurat, dar a ratat semifinalele la 200 m spate Înotătorul Robert Glinţă a fost eliminat, miercuri, în seriile probei de 200 metri spate din cadrul concursului de nataţie de la Jocurile Olimpice, el încheind pe locul 18 la general.
Marius Vizer, preşedinte Federaţia Internaţională de Judo: Mă gândesc să continui la şefia IJF Preşedintele Federaţiei Internaţionale de Judo, Marius Vizer, a acordat un interviu pentru prosport.ro, unde a vorbit despre Jocurile Olimpice 2016, dar şi despre viitorul său la şefia IJF.
VIDEO super emoţionant pentru susţinerea Uriaşului din Carpaţi la Rio 2016 Cel mai bun prieten al judocanului sibian Daniel Natea a pus la cale cel mai tare mesaj de susținere a sportivului care vineri intră în lupta pentru medalii la Jocurile Olimpice de la Rio. Zeci de prieteni și cunoscuți ai lui Natea au transmis mesaje de susținere, scrie oradesibiu.ro.
JO 2016. România a învins Muntenegru la handbal, 25-21 Naţionala de handbal feminin a României a învins Muntenegru, scor 25-21, în al treilea meci din faza grupelor, la Jocurile Olimpice 2016.
Nadia Comăneci este prima gimnastă care şi-a lansat un joc online Nadia Comăneci, gimnasta care a obţinut prima notă de 10 la Montreal, în 1976, şi-a lansat un joc online. Nadia este singura gimnastă din istorie cu propriul joc pe mobil.
JO 2016. Mălina Călugăreanu, învinsă în primul tur al probei individuale de floretă Scrimera română Mălina Călugăreanu (19 ani) a fost învinsă de sportiva braziliană Ana Beatriz Bulcao, cu 15-12, marți, în primul tur al probei individuale feminine de floretă, la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro.
JO 2016. Anunţ trist al lui Florin Bercean, antrenorul lotului olimpic feminin de judo Antrenorul lotului olimpic feminin de judo al României, Florin Bercean, a vorbit, miercuri, într-un interviu acordat News.ro, despre planurile sale de viitor şi dezamăgirea suferită la Rio, unde cele trei sportive ale sale au ratat medaliile, el spunând că nu va renunţa ”ca un laş”, dar că la Jocurile Olimpice nu crede că va mai merge.
Alt tip Cea mai amuzantă reacție la Jocurile Olimpice. Ce a făcut o sportivă când a aflat că e pe locul 3 O înotătoare chineză a oferit publicului una dintre cele mai amuzante reacții de la Jocurile Olimpice.
Guardiola a făcut o cerere de ultimă oră către clubul Steaua. Ce pretenţii are antrenorul lui City Manchester City va veni în România pentru meciul cu Steaua din play-off-ul Champions League, din 16 august. "Cetăţenii" ar fi trebuit să se antreneze pe stadiuonul Giuleşti, dar arena nu este pe placul lui Pep Guardiola.
Marele om de sport Mărăşescu a fost condus pe ultimul drum Marele om de sport Nicolae Mărășescu a fost înmormântat, miercuri, la Cimitirul Bellu din București, cu onoruri militare, prezentate de un pluton al Regimentului de Gardă.
Moment teribil! Un judoka medaliat cu bronz a fost victima unor agresiuni pe plaja Copacabana Judoka belgian Dirk Van Tichelt, care a cucerit medalia de bronz la Rio, a fost, luni seară, victima unei agresiuni pe plaja Copacabana, potrivit News.ro.
Zi neagră pentru Serena Williams la OLIMPIADĂ Serena Williams, aflată pe primul loc în clasamentul mondial, a fost învinsă, miercuri, scor 4-6, 3-6, de o sportivă din Ucraina, Elina Svitolina, locul 20 WTA, în optimile competiţiei de tenis a Jocurilor Olimpice de la Rio de Janeiro.
Programul sportivilor români de la Rio, în a cincea zi de competiţie Ziua a 5-a a Jocurilor Olimpice este decisivă pentru naţionala de handbal, care joacă un meci de rămânere în turneu cu Muntenegru.
OLIMPIADA RIO. Mergea şi Tecău pot aduce României o medalie de aur Şanse pentru România să câştige o medalie la Rio. Perechea Florin Mergea - Horia Tecău, favorită numărul 5, s-a calificat în semifinale, la tenis, la proba de dublu.
Corespondenţă de la RIO. Românul din spatele gimnastelor din SUA care au cucerit aurul Reprezentantele Statelor Unite au cucerit din nou aurul în concursul feminin de gimnastică artistică pe echipe din cadrul Jocurilor Olimpice de la Rio de Janeiro.
Un moldovean a cucerit medalia de aur pentru Emiratele Arabe Judocanul moldovean, Sergiu Toma, care reprezinta Emiratele Arabe Unite la Rio a cucerit medalia de bronz la Jocurile Olimpice din acest an.
Video OLIMPIADĂ. Moment inedit la Rio: o sportivă a fost cerută în căsătorie! OLIMPIADĂ. RIO 2016. Un moment inedit s-a petrecut marţi, la Rio: o jucătoare de rugby a fost cerută în căsătorie imediat după încheierea unui meci.
Uriașul tezaur de medalii al Ungariei. Cum ne dau maghiarii lecții de sport la Olimpiadă OLIMPIADA RIO 2016. Cu o populație de sub zece milioane, de două ori mai mică decât cea a României, Ungaria este una dintre performerele constante ale Olimpiadelor. La Rio 2016, ungurii au luat deja 4 medalii de aur. Iar trecutul este la fel de impresionant.
Fotografia cu noua modă în Brazilia care face ravagii pe Facebook Şi brazilienii au dezamăgirile lor. Un băieţel a ales să-şi personalizeze singur tricoul, după ce a fost dezamăgit de Neymar Jr.
Alin Petrache şi Elisabeta Lipă vor ţine o conferinţă de presă, în urma rezultatelor slabe de la RIO Scandal la vârful sportului românesc după rezultatele slabe de la Jocurile Olimpice de la Rio. Potrivit gsp.ro, şeful COSR, Alin Petrache, doreşte să organizeze o conferinţă de presă alături de ministrul Elisabeta Lipă, în care să vorbească despre performanţele slabe ale românilor, dar şi despre cât s-a investit în sportivii care au participat la Rio.
Incident la Rio. Un autocar care transporta jurnalişti a fost atacat Incident la Jocurile Olimpice de la Rio. Un autocar care transporta jurnalişti şi oficiali spre Satul Olimpic a fost atacat, suspectându-se chiar un atac armat, scrie mirror.
JO 2016 - Tenis: Mergea și Tecău, calificați în semifinalele probei masculine de dublu Perechea alcătuită din tenismenii români Florin Mergea și Horia Tecău s-a calificat în semifinalele probei masculine de dublu la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, marți, după o victorie cu 6-4, 5-7, 6-2 cu brazilienii Marcelo Melo/Bruno Soares.
Real Madrid, triumf în Supercupa Europei contra Sevillei cu 2 goluri marcate în minutele 93 şi 119 Real Madrid a învins Sevilla cu 3-2 în Supercupa Europei. Real Madrid a câştigat Supercupa Europei contra Sevillei cu două goluri marcate în minutele 93 şi 119. Golul victoriei a fost marcat de Carvajal, după o cursă impetuoasă.
JO 2016. TRIST. Andreea Mitu şi Raluca Olaru, eliminate în optimi la dublu Perechea Andreea Mitu/Raluca Olaru a fost eliminată în optimile de finală ale probei de dublu la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro.
JO 2016.Un halterofil polonez, depistat pozitiv cu nandrolon. Sportivul a fost exclus Halterofilul polonez Tomasz Zielinski a fost depistat pozitiv cu nandrolon, luni, şi a fost exclus de la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, conform Comitetul Olimpic Polonez (PKOI), citat de AFP.