Un indonezian şi-a tăiat piciorul prins sub dărâmături ca să se salveze
Un tânăr indonezian şi-a tăiat propriul picior ca să poată ieşi de sub dărâmăturile unei clădiri care s-a prăbuşit la cutremurul devastator din 30 septembrie.
Lamran are doar 18 ani şi tocmai se angajase muncitor pe un şantier. Lucra la etajul şapte al unei clădiri când pământul a început să se cutremure. Un bloc de beton i-a prins piciorul. Toată lumea în jur fugea ca să se salveze.
Zece minute. Atât a avut timp ca să găsească o soluţie. A fost cea mai grea şi curajoasă decizie din viaţa lui: şi-a tăiat singur piciorul cu fierăstrăul. Să trăiască! Era singurul lui gând.
Unchiul său l-a găsit după un sfert de oră cu piciorul amputat. Conştient. L-a luat în braţe. A înfăşurat piciorul tăiat într-o cârpă şi l-a dus la cel mai apropiat spital. În ciuda coşmarului trăit, a sechelelor cu care a rămas, Lamran nu disperă.
Cutremurul din Indonezia a ucis aproape 800 de oameni. Alţi 300 sunt în continuare daţi dispăruţi. Autorităţile indoneziene estimează ÎNSĂ că numărul victimelor va ajunge la 3.000.
Daca ti-a placut articolul, urmareste REALITATEA.NET pe FACEBOOK!

Lovitură pentru furnizorii de gaz: Statul poate fixa preţurile şi după liberalizare
1 EUR= 4.3473 RON 





Europa, sub pod portocaliu şi roşu:...
Ungurii se încălzesc cu bani: Banca Centrală...
Accident spectaculos în Chile: un tren a...
Trupa punk de fete care îl critică pe Putin
AUSTRALIA bebelus cazut la metrou
Freezing rain sau ploaia îngheţată a produs...









Feedback

