Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Calendar antiterorism, cu informaţii despre antrax şi portrete de lideri terorişti căutaţi, în SUA

Centrul Naţional American de Combatere a Terorismului a dat publicităţii miercuri un calendar pentru anul 2009 ce cuprinde date despre antrax şi alte substanţe toxice, dar şi fotografii cu lideri ai organizaţiilor teroriste, printre care şi Osama ben Laden, transmite AFP.

Foto: nctc.gov
Foto: nctc.gov
"Un calendar ce cuprinde acte de terorism, infractori pe capul cărora s-a pus recompensă, arme chimice mortale şi organizaţii teroriste nu reprezintă un calendar tipic în ochii majorităţii americanilor, dar este o resursă preţioasă pentru forţele de ordine şi pentru cei care se ocupă de securitatea naţională", a declarat, într-un comunicat, Leslie Jewell, purtătoare de cuvânt a agenţiei guvernamentale.

Calendarul, disponibil online sau în versiune tipărită de 160 de pagini, respectă calendarul gregorian şi musulman şi conţine "date pe care teroriştii le pot considera importante atunci când pregătesc atacuri comemorative", scrie agenţia pe site-ul său.

Fişele tehnice, puse în ordine alfabetică, oferă informaţii despre substanţe periculoase, ca antraxul, despre accidente radiologice, despre Ramadan şi ricină, o proteină foarte toxică ce se găseşte în seminţele de ricin.

Reţeaua al-Qaida şi Osama ben Laden ocupă un loc important în ambele versiuni ale calendarului, liderul grupării fiind primul pe lista celor mai căutaţi terorişti din lume. O fotografie modificată a lui ben Laden arată "cum ar arăta dacă ar purta haine occidentale şi dacă şi-ar tăia barba şi părul":

Calendarul este disponibil pe site-ul agenţiei www.nctc.gov.
print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro