Un turc şi trei români au fost reţinuţi pentru trafic de droguri
Un turc şi trei români au fost reţinuţi pentru trafic de droguri
Peste optzeci de kilograme de heroină au fost găsite de poliţiştii de frontieră şi procurorii DIICOT. Oamenii legii au avut informaţii că un transport important de droguri va tranzita România către Germania şi au reţinut patru persoane, un cetăţean turc şi trei români.
Poliţiştii de frontieră au lăsat camionul care venea din Turcia să intre în ţară, pe la vama Giurgiu, dar l-au supravegheat până la destinaţie, în Bucureşti, unde marfa, peste 20 de tone de portocale, a fost descărcată.
După câteva zile, TIR-ul, însoţit de o maşină, în care se aflau un bărbat şi o femeie, a ajuns la vama Nădlac, pentru a ieşi din ţară,dar oamenii legii l-au oprit pentru percheziţie.
Cele 84 de kilograme de heroină, ambalate în 160 de pachete, erau ascunse într-un perete al remorcii TIR-ului, sub dispozitivul de refrigerare.
Şoferul şi ceilalţi doi români din maşină au fost reţinuţi, iar poliţiştii au stabilit că erau coordonaţi din România de un cetăţean turc, stabilit în Bucureşti, iar capul reţelei era tatăl acestuia, stabilit în Turcia.
Citește și:
- 23:37 - Eugen Tomac, despre Nicuşor Dan: ”Un preşedinte care va scrie istorie pentru ţară”
- 23:30 - Accident spectaculos în Suceava. Un șofer de 76 de ani a ajuns cu mașina suspendată peste un șanț și în gardul unei locuințe
- 22:58 - Scandal la o grădiniță din Pașcani. Un tată a înregistrat cu un microfon ascuns comportamentul educatoarei, după ce copilul său a început să manifeste semne de teamă: „Handicapt, turbat!”
- 22:44 - Ciprian Ciucu, atac dur la adresa lui Eugen Tomac: ”Lista miniştrilor pe care ni i-aţi prezentat astăzi este cusută cu aţă alb-fosforescentă”
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News













