Ultimul urs polar, adevărul unei lumi în încălzire
07 feb 2009, 10:31 |
Actualizat Miercuri, 11 Februarie 2009 17:24
REALITATEA.NET
Urşii polari pe cale de dispariţie, ce se luptă pentru a supravieţui într-o Arctică intrată la apă, sunt prezentaţi într-o serie de imagini incredibile, realizate în ultimii 16 ani.
Kazlowski se află acum într-un turneu de prezentarea a fotografiilor, în Statele Unite, pentru a atrage atenţia asupra pericolului în care se află urşii polari din cauza încălzirii globale.
"Sper ca oamenii să înţeleagă că acolo este un mediu la fel de încântător precum cel în care, odată, alergau bivolii. Acest mediu se schimbă extrem de rapid din cauza modului în care noi am ales să trăim ca societate. Toţi suntem legaţi de el", a declarat fotograful.
"Starea lor proastă este un strigăt de deşteptare: trebuie să acţionăm acum pentru a opri schimbările climatice cât mai este încă timp şi speranţă", a mai spus Kazlowski.
Încălzirea globală topeşte calotele glaciare de la Polul Nord, urşii polari fiind nevoiţi să înoate pe distanţe mult mai mari, fără să găsească gheţuri, şi ajungând să moară din cauza oboselii.
Biologii şi climatologii sunt de părere că ursul polar va fi prima specie care va dispărea din Arctica până în 2050, dacă nu se acţionează rapid împotriva încălzirii globale.
Daca ti-a placut articolul, urmareste REALITATEA.NET pe FACEBOOK!

Lovitură pentru furnizorii de gaz: Statul poate fixa preţurile şi după liberalizare
1 EUR= 4.3533 RON 





Automobilul cu soba cu lemne exista si circulă
Jurnal Realitatea Tv Cluj 16.02.2012 ora 20.15
Surprins în timp ce se uita în decolteul...
Clujul in Realitate 16.02.2012
Pasari moarte au fost gasite la Constanta
Pasari moarte la Constanta







Feedback

