UE, avertisment legat de agravarea tensiunilor dintre Rusia și Ucraina

UE, avertisment legat de agravarea tensiunilor dintre Rusia și Ucraina
Șefa diplomației UE, Federica Mogherini, a reiterat vineri susținerea Uniunii Europene pentru Ucraina și a somat Kievul și Moscova să evite orice acțiune care ar putea duce la o agravare a tensiunilor, relatează AFP.
Ucraina a acuzat vineri Rusia că se pregătește să creeze tensiuni în estul teritoriul său și în Crimeea, peninsulă anexată de Moscova în 2014. Federica Mogherini a precizat că i-a telefonat ministrului ucrainean al afacerilor externe, Pavlo Klimkin, pentru a discuta situația.
"Uniunea Europeană condamnă și nu recunoaște anexarea ilegală a Crimeii (...) Susținerea noastră este de neclintit în ceea ce privește integritatea teritorială și suveranitatea Ucrainei", a precizat Federica Mogherini într-un comunicat.
"Orice acțiune care ar putea duce la o nouă escaladare în conflict trebuie evitată de toată lumea; o reglementare pașnică a conflictului este singurul rezultat posibil", a adăugat ea.
Șefa diplomației UE a indicat că Uniunea Europeană va continua să monitorizeze situația în Ucraina și că reprezentanții statelor membre vor discuta subiectul miercuri.
UE a susținut mereu eforturile pentru soluționarea conflictului din estul Ucrainei dintre rebelii proruși și forțele guvernamentale, care s-a soldat cu peste 9.600 de morți din 2014.
În ciuda armistițiului încheiat la Minsk în 2014, care a fost prelungit în februarie 2015, tensiunile au reapărut recent.
În această săptămână, Rusia a afirmat că a dejucat "atentate teroriste" în Crimeea, care ar fi fost pregătite de serviciile de informații ucrainene și care s-au soldat cu înfruntări armate. Kievul a respins aceste acuzații.
Citește și:
- 00:00 - Locul din România care l-a lăsat pe Elon Musk cu gura căscată. Comentariu laudativ de la cel mai bogat om din lume
- 23:44 - Incendiu pe Valea Anieșului. Flăcările s-au extins pe un hectar, pompieri și voluntari intervin în condiții dificile
- 23:21 - Furie la ambasada Rusiei din Germania după interdicția simbolurilor sovietice pe 8 și 9 mai. ”Absurditate” și „cinism”
- 23:11 - Polonia contestă acordul UE-Mercosur la CJUE pentru a proteja fermierii
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














