Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Şcolile din Kiev sunt închise din cauza gripei porcine

Toate şcolile din Kiev sunt închise din cauza epidemiei de gripă porcină. Ucraina a anunţat încă de vineri închiderea şcolilor, din cauza epidemiilor.

Foto: RTV
Foto: RTV
Ucraina a anunţat de vineri închiderea şcolilor, din cauza epidemiei.

Şaizeci de oameni au murit în Ucraina din cauza gripei şi a unor dificultăţi respiratorii acute, dar numai în cazul a patru decese s-a confirmat deocamdată existenţa virusului H1N1, în timp ce aproape 200.000 de persoane suferă de gripă, majoritatea în vestul ţării, peste 7.500 fiind spitalizate.

Potrivit ITAR-TASS, preşedintele ucrainean a trimis scrisori preşedinţilor din Belarus, Moldova, Polonia, România, Rusia, Slovacia, Ucraina şi Statele Unite, precum şi secretarului general al NATO şi preşedintelui Comisiei Europene.

Scrisoarea adresată de Iuşcenko omologilor săi "conţine o listă cu medicamente şi echipamente de primă necesitate de care ţara are nevoie pentru a lupta eficient împotriva propagării epidemiei", afirmă comunicatul Preşedinţiei ucrainene.

Duminică, premierul Iulia Timoşenko, purtătorul de cuvânt al preşedinţiei şi ministrul de externe au întâmpinat un transport de Tamiflu sosit din Elveţia, pe aeroportul Borispol.
Transportul de 300.000 de doze de Tamiflu "este suficient pentru a aproviziona toate clinicile şi centrele medicale de asistenţă de urgenţă", a spus preşedinţia.

În plus, echipamente ultramoderne pentru laboratoarele de depistare a gripei porcine vor fi livrate Ucrainei înainte de sfârşitul anului, a anunţat sâmbătă premierul ucrainean Iulia Timoşenko.
"Ucraina a comandat un laborator care va realiza teste de depistare la nivelul laboratorului din Londra", care studiază în prezent analizele trimise din Ucraina, a explicat ea.

Potrivit premierului, 37 laboratoare de depistare a virusului vor fi deschise într-o săptămână în mai multe regiuni ale ţării.
Alte articole din Noua Gripa
print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro