Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

România ar putea fi condamnaată la CEDO din cauza tergiversării dosarului Revoluţiei, spune Kovesi

Procurorul general, Laura Codruţa Kovesi, a declarat, marţi, la întâlnirea cu revoluţionarii, de la Palatul Cotroceni, că probabil România va fi condamantă la Curtea Europeană pentru Drepturile Omului în dosarul Revoluţiei, din cauza tergiversării soluţionării acestuia.

foto: NewsIN
foto: NewsIN

”Nu vreau să mă antepronunţ, dar probabil va fi o condamnare”, a spus Kovesi despre dosarul Revoluţiei, care se află pe rolul CEDO.

De asemenea, procurorul general a adăugat că recunoaşte public eşecul instituţiei ca atare, dar şi al celor care au lucrat la dosarul Revoluţiei. Kovesi a spus că nu poate decât să respecte legea, dar în dosar sunt multe probleme de procedură, precum începeri de urmăriri penale pentru persoane decedate sau pentru fapte prescrise.

Kovesi a specificat că toate dosarele trimise de procurorul militar Dan Voinea în instanţă au fost întoarse la parchet de instanţă pentru diverse vicii de procedură.

"V-am oferit să rămâneţi să soluţionaţi dosarul, dar aţi preferat să plecaţi la pensie, chiar cu o pensie bunicică", i-a spus Kovesi lui Dan Voinea.

La întrebarea preşedintelui, Dan Voinea a spus că se întoarce oricând să rezolve dosarul, dacă i se cere.

Asociaţia 21 Decembrie i-a cerut lui Traian Băsescu să medieze conflictul dintre aceasta şi procurorii care se ocupă de dosarele Revoluţiei, pentru că reprezentanţiilor revoluţionarilor nu li s-au dat toate actele din dosare.

 

Reprezentanţii Asociaţiei susţin că au dreptul să vadă dosarele de la procurori, din cauză că sunt parte vătămată în acestea şi au şi un proces la CEDO.

print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro