Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Rezultate finale în Timiş: Traian Băsescu - 59,48%, Mircea Geoană - 40,51%

Biroul Electoral Judeţean Timiş a dat, luni dimineaţă, rezultatele finale ale scrutinului prezidenţial. Astfel, Traian Băsescu a reuşit să obţină 59,48% din voturile alegătorilor din judeţ. Mircea Geoană, candidatul social democraţilor la funcţia supremă în stat, a adunat 40,51 de procente.

Rezultate finale în Timiş
Rezultate finale în Timiş

Asta înseamnă că, din totalul alegătorilor cu drept de vot, 203.351 l-au ales pe Traian Băsescu, în timp ce 138.496 au pus ştampila pe Mircea Geoană.

În judeţul Timiş, prezenţa la acest scrutin prezidenţial a fost de 56,93%, ceea ce înseamnă 341.847 de voturi valabil exprimate.

În mediul rural, au votat 58,71% din cetăţeni, în timp ce în mediul urban, 55,32% din electoratul cu drept de vot s-a prezentat duminică la urne.

La secţiile speciale amplasate în judeţ, 38.130 de persoane şi-au exercitat dreptul constituţional.

print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro