Ultimele Stiri· 1 min citire

Restaurantele italiene servesc mii de păsări sălbatice ca delicatese

Restaurantele italiene servesc mii de păsări sălbatice ca delicatese

Restaurantele italiene servesc mii de păsări sălbatice ca delicatese

Publicat6 oct. 2009, 11:51
Actualizat6 oct. 2009, 11:58
SursăCEN

O asociaţie de protecţie a animalelor acuză restaurantele italiene că servesc clienţilor mii de păsări sălbatice, mai ales prigorii, ca delicatese.

Asociaţia de protecţie a animalelor ICGV a lansat un semnal de alarmă spunând că mii de prigorii sunt vânate pentru a ajunge pe mesele restaurantelor din Italia.

Membrii asociaţiei au afirmat şi că autorităţile din provinciile italiene Veneto, Lombardia şi Toscana au declarat deschisă vânarea unor păsări migratoare.

Asociaţia de protecţie a animalelor a depus o plângere la un tribunal italian şi a lansat o serie de proteste împotriva vânării acestor păsări.

Distribuie articolul

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Ultimele Stiri