Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Republicanii se opun planului de salvare propus de Obama

Planul de relansare economică propus de preşedintele Barack Obama s-a lovit de rezistenţa adversarilor săi din Partidul Republican. Liderul de la Casa Albă s-a prezentat pentru prima dată în faţa Congresului pentru a cere susţinere faţă de planul său care presupune alocarea a 825 de miliarde de dolari de la bugetul federal.

Foto: RTV
Foto: RTV

Obama i-a îndemnat pe republicani să lase politica de partid de-o parte, dar apelul său s-a lovit de un refuz hotărât. Aleşii republicani au declarat că ar da dovadă de iresponsabilitate dacă ar lăsa moştenire copiilor şi nepoţilor o asemenea datorie.

Ei s-au declarat îngrijoraţi de creşterea deficitului bugetar, care a atins uriaşa cifră de o mie de miliarde de dolari. Obama poate conta însă pe majoritatea confortabilă deţinută de democraţi în Congres pentru ca planul său să poată fi aprobat la 16 ferbruarie.

print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro