Producătorii italieni pot garanta credite şi cu prosciutto sau vinuri nobile, pentru a-şi salva afacerile

Producătorii italieni pot garanta credite şi cu prosciutto sau vinuri nobile, pentru a-şi salva afacerile
Pe timp de criză, unii au idei de-a dreptul salvatoare. Este şi cazul bancherilor italieni. După ce luna trecută au început să dea credite garantate cu parmezan, acum s-au gândit să extindă garanţiile la vinuri de soi nobil şi la şuncă.
"Dacă am făcut-o cu parmezanul, de ce nu am încerca şi cu prosciutto şi vinuri nobile", spune preşedintele Băncii Populare din Vicenza şi patronul podgoriilor Zonin. Iniţiativa este menită să îi ajute pe micii producători să poată lua împrumuturi, pentru a-şi menţine afacerile pe timp de criză.
Ei vor primi credite pe care le vor garanta cu o parte din producţia de vinuri sau de şuncă. Băncile italiene şi-au pregătit deja beciurile pentru a depozita sticlele cu cele mai scumpe vinuri şi cu renumita prosciutto. Ministrul agriculturii, Luca Zaia, a declarat că este o idee excelentă, pe care o aprobă.
Oficialul crede că, atâta timp cât italienii beau cu moderaţie, numărul accidentelor cauzate de consumul de alcool va fi în continuare foarte mic. Zaia nu este de acord ca limita admisă prin lege de 0,5% alcoolemie să scadă şi mai mult.
Citește și:
- 08:55 - Eurovision 2026: Televiziunile publice din Irlanda, Spania şi Slovenia refuză să transmită concursul în semn de protest față de participarea Israelului
- 08:24 - Zodiile care riscă o despărțire în următoarele 10 zile. Ce trebuie să facă pentru a trece peste impas
- 07:46 - Liderul Poloniei, Karol Nawrocki, şi şeful NATO, Mark Rutte, ajung marţi la Bucureşti pentru Summitul B9
- 07:30 - Petrolul s-a scumpit cu peste 3% după declaraţiile lui Donald Trump privind fragilitatea armistiţiului cu Iranul
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














