MAE: Ambasada României la Jakarta i-a prelungit paşaportul lui Nicolae Popa în 2001

MAE: Ambasada României la Jakarta i-a prelungit paşaportul lui Nicolae Popa în 2001
Nicolae Popa a solicitat Ambasadei României din Jakarta prelungirea paşaportului cu un an înainte de emiterea mandatului internaţional de arestare, pentru a putea obţine viza indoneziană. Conform legii, paşaportul cetăţeanului român a fost prelungit până la data de 16.04.2004, a precizat Ministerul Afacerilor Externe.
În momentul prelungirii paşaportului, Nicolae Popa nu figura cu vreo interdictie în baza căreia acest serviciu consular sa îi fie refuzat, se arată într-un comunicat MAE, care anunţă că după data de 13.02.2001 Popa nu a mai solicitat vreun serviciu consular misiunii româneşti din Indonezia.
Reacţia MAE vine ca urmare a articolului apărut astăzi în cotidianul \"Curentul\", care prezintă un document din 2002 atribuit Ministerului de Interne conform căruia Nicolae Popa şi-ar fi prelungit, în acel an, la o dată necunoscută, paşaportul la Ambasada României la Jakarta.
Citește și:
- 07:54 - Accident grav pe DN1 în Bihor: o femeie a murit, iar trei persoane au fost rănite după ce un TIR a intrat pe contrasens
- 14:33 - Remediul natural folosit de generații pentru calmarea durerilor articulare. Cum se folosește pentru a da rezultate
- 13:40 - Metode naturale pentru a scăpa de pistrui și petele cauzate de soare. Remedii la îndemâna oricui
- 12:26 - Descoperire neașteptată după scăderea nivelului Lacului Herăstrău. Ce au găsit muncitorii pe fundul apei
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














