Ultimele Stiri· 1 min citire

Gimnastică: Marian Drăgulescu a câştigat cea de-a 26-a ediţie a Memorialului Arthur Gander

29 oct. 2009, 14:30
Actualizat: 29 oct. 2009, 14:31
Gimnastică: Marian Drăgulescu a câştigat cea de-a 26-a ediţie a Memorialului Arthur Gander

Gimnastică: Marian Drăgulescu a câştigat cea de-a 26-a ediţie a Memorialului Arthur Gander

Realitatea.NETArticol scris de Realitatea.NET
Sursă: NewsIn

Dublul campion mondial, Marian Drăgulescu, s-a impus, miercuri seară, în întrecerea masculină de la Memorialul Arthur Gander, cu un total de 59.950 puncte, informează site-ul oficial al competiţiei ce a avut loc la Morges, în Elveţia.

În clasament, Drăgulescu a fost urmat de olandezul Jeffrey Wammes (59.850), iar pe locul trei s-a clasat bulgarul Jordan Iovtchev (59.250).

La feminin, competiţia a fost câştigată de elveţianca Ariella Kaeslin (42.400), în timp ce pe doi a fost românca Diana Chelaru (41.950), iar pe trei s-a clasat rusoaica Ksenia Semenova (40.450).

Premiul special al Memorialul Arthur Gander, care a constat într-o evoluţie la sol, a fost câştigat de Diana Chelaru, care a fost notată cu 13.600. Pe locul doi a fost rusoaica Ksenia Semenova, cu 12.900, la egalitate cu germanca Elisabeth Seitz.

Prima ediţie a Memorialului Arthur Gander a avut loc în 1984, când această competiţie a fost creată în amintirea celui care a fost Preşedintele Federaţiei Internaţionale de Gimnastică. Gander este cunoscut pentru contribuţia importantă la regulamentul tehnic din gimnastica masculină.

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Ultimele Stiri