Ultimele Stiri· 1 min citire

Oprescu ar milita pentru introducerea unor circumstanţe agravante la faptele de corupţie comise de funcţionarii publici

24 oct. 2009, 20:12
Actualizat: 24 oct. 2009, 20:35
Oprescu ar milita pentru introducerea unor circumstanţe agravante la faptele de corupţie comise de funcţionarii publici

Oprescu ar milita pentru introducerea unor circumstanţe agravante la faptele de corupţie comise de funcţionarii publici

Realitatea.NETArticol scris de Realitatea.NET
Sursă: REALITATEA.NET

Dacă ar ajunge preşedinte, Sorin Oprescu ar recomanda modificarea Codului penal pentru a introduce circumstanţe agravante pentru cei ce comit fapte de corupţie având funcţii publice.

"Aş milita pentru pedepse mai dure pentro o serie de fapte care sunt antisociale: violatorii, tâlharii. Aş recomanda modificarea Codului penal şi cred că mulţi ar fi de acord să dea o circumstanţă agravantă pentru cei care fac fapte de corupţie în funcţii publice. Cu cât e mai mare pe ierarhia funcţiilor, cu atât mai mare să fie circumstanţa agravantă", a spus Sorin Oprescu care a subliniat că ideea de a se face dreptate este strâmbă în România, pentru că "toate căile aplicate s-au transformat într-o comandă politică".

Procurorul general al României pe care l-ar numi preşedintele Sorin Oprescu ar trebui să fie "un om integru care nu şi-a legat numele niciodată de vreun act de corupţie sau măcar de vreo suspiciune de corupţie".

La finalul emisiunii 100% de la Realitatea TV, Sorin Oprescu a făcut o promisiune: "Îi scap pe oamnei de sărăcie şi îi aduc la o viaţă normală!".

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Ultimele Stiri