Orban spune că Ministerul Turismului a invitat UCVAP doar la două proceduri de achiziţie

Orban spune că Ministerul Turismului a invitat UCVAP doar la două proceduri de achiziţie
Ludovic Orban, preşedinte al Comisiei de anchetă Udrea, a afirmat că, în urma studierii unui document primit de la Ministerul Finanţelor Publice, membrii comisiei au constatat faptul că Ministerul Turismului a invitat observatori ai Unităţii pentru Coordonarea si Verificarea Achiziţiilor Publice (UCVAP) doar la două proceduri de achiziţie organizate.
"Am aflat că Unitatea pentru Coordonarea si Verificarea Achiziţiilor Publice (UCVAP - n.r.) până în prezent nu a transmis, conform Ordonanţei 30/2006 (privind funcţia de verificare a aspectelor procedurale aferente procesului de atribuire a contractelor de achiziţie publică, n.r.), observator decât la două proceduri de licitaţii, respectiv procedura de achiziţie pentru autoturisme şi procedura de achiziţie pentru realizarea brandului turistic de ţară", a afirmat liberalul Ludovic Orban.
Preşedintele Comisiei de anchetă a mai arătat că Ministerul Turismului, în calitate de autoritate contractantă, nu a mai invitat reprezentanţi ai UCVAP la nicio altă licitaţie în afara celor două.
Orban a explicat că în Ordonanţa respectivă "se specifică clar obligaţia oricărei autorităţi contractante ca, pentru licitaţii, pentru contractarea de bunuri şi servicii, să invite observatori din partea UCVAP la orice procedură de achiziţie ce depăşeşte valoarea de 75.000 de euro".
Citește și:
- 07:54 - Accident grav pe DN1 în Bihor: o femeie a murit, iar trei persoane au fost rănite după ce un TIR a intrat pe contrasens
- 14:33 - Remediul natural folosit de generații pentru calmarea durerilor articulare. Cum se folosește pentru a da rezultate
- 13:40 - Metode naturale pentru a scăpa de pistrui și petele cauzate de soare. Remedii la îndemâna oricui
- 12:26 - Descoperire neașteptată după scăderea nivelului Lacului Herăstrău. Ce au găsit muncitorii pe fundul apei
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














