Pelicula "Poliţist, Adjectiv", a lui Corneliu Porumboiu, a fost vândută în 11 ţări

Pelicula "Poliţist, Adjectiv", a lui Corneliu Porumboiu, a fost vândută în 11 ţări
Filmul "Poliţist, Adjectiv", regizat de Corneliu Porumboiu, a fost vândut spre difuzare în 11 ţări, printre care Franţa, Elveţia, Olanda şi Serbia, au precizat, miercuri, reprezentanţii producătorilor.
Celelalte ţări în care va rula pelicula sunt Grecia, Argentina, Belgia, Luxemburg, Brazilia, Columbia şi Suedia.
"Agentul de vânzări, Coach 14, este în negocieri pentru alegerea unui distribuitor şi pentru Statele Unite ale Americii", mai spun reprezentanţii producătorilor.
Pe de altă parte, în aceste zile, "Poliţist, Adjectiv" este unul dintre filmele ce reprezintă România la Festivalul Internaţional de la Sarajevo, unde Corneliu Porumboiu este preşedintele juriului de la secţiunea de scurtmetraje.
Săptămâna trecută, producţia lui Porumboiu a fost votată de critici să reprezinte România şi la Oscar 2010.
Cu Dragoş Bucur în rolul unui poliţist cu probleme de conştiinţă, pelicula a câştigat premiul juriului şi premiul FIPRESCI la categoria Un Certain Regard a Festivalului Internaţional Cannes 2009.
Citește și:
- 07:54 - Accident grav pe DN1 în Bihor: o femeie a murit, iar trei persoane au fost rănite după ce un TIR a intrat pe contrasens
- 14:33 - Remediul natural folosit de generații pentru calmarea durerilor articulare. Cum se folosește pentru a da rezultate
- 13:40 - Metode naturale pentru a scăpa de pistrui și petele cauzate de soare. Remedii la îndemâna oricui
- 12:26 - Descoperire neașteptată după scăderea nivelului Lacului Herăstrău. Ce au găsit muncitorii pe fundul apei
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














