Patinaj: Maxim Staviski a scăpat de închisoare!

Patinaj: Maxim Staviski a scăpat de închisoare!
Maxim Staviski a scăpat de închisoare. Fostul campion mondial la patinaj artistic a obţinut un verdict favorabil la Curtea Supremă de Justiţie, unde a primit doar închisoare cu suspendare, pentru un accident mortal petrecut în 2007.
În ianuarie 2009, patinatorul bulgar Maxim Staviski a fost condamnat în apel la doi ani şi jumătate de închisoare, însă a făcut recurs la această decizie.
În data de 5 august 200, Staviski a accidentat mortal un tânăr de 23 de ani şi a rănit gravă o fată, pe o şosea de lângă litoralul Mării Negre. În acelaşi accident, au fost răniţi uşor încă doi pasageri, un băiat de 17 ani şi o fată de 18 ani. Patinatorul conducea cu viteză foarte mare şi avea o alcoolemie de două ori mai mare decât valoarea maximă permisă. Patinatorul şi-a recunoscut vina şi a declarat că regretă incidentul.
În primă instanţă, patinatorul a fost condamnat la doi ani de închisoare cu suspendare, însă după recursul familiilor afectate, tribunalul a decis ca fostul sportiv să ispăşească o pedeapsă cu închisoarea de doi ani. Totuşi, marţi, Curtea Supremă de Justiţie din Bulgaria a stabilit că Stavinski va face doar închisoare cu suspendare.
În plus, Maxim Staviski trebuie să le plătească despăgubiri familiilor victimelor accidentului în valoare de 148.000 de euro.
Staviski, bulgar de origine rusă, şi partenera şi logodnica sa, Albena Denkova, au devenit cel mai popular cuplu din Bulgaria, după câştigarea Campionatelor Mondiale din 2006 şi 2007. După accident, cei doi şi-au încheiat cariera sportivă.
Citește și:
- 07:54 - Accident grav pe DN1 în Bihor: o femeie a murit, iar trei persoane au fost rănite după ce un TIR a intrat pe contrasens
- 14:33 - Remediul natural folosit de generații pentru calmarea durerilor articulare. Cum se folosește pentru a da rezultate
- 13:40 - Metode naturale pentru a scăpa de pistrui și petele cauzate de soare. Remedii la îndemâna oricui
- 12:26 - Descoperire neașteptată după scăderea nivelului Lacului Herăstrău. Ce au găsit muncitorii pe fundul apei
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














