Zeci de soldaţi au luat cu asalt clădirea preşedinţiei malgaşe

Zeci de soldaţi au luat cu asalt clădirea preşedinţiei malgaşe
Tentativă eşuată de puci în Madagascar! Sediul preşedinţiei a fost luat cu asalt de militari cu tancuri care au încercat să-l aresteze pe şeful statului. Martori oculari au relatat că s-au auzit focuri de armă şi două explozii puternice.
Preşedintele Marc Ravalomanana părăsise însă clădirea. El s-a refugiat într-un palat situat la 12 kilometri de centrul oraşului Antanarivo. Mişcarea armată a fost ordonată de liderul opoziţiei care a cerut arestarea de urgenţă a preşedintelui. Aceasta după ce liderul malgaş a refuzat sâmbătă să se retragă de la conducerea ţării. Opoziţia care a format un nou Guvern are susţinerea armatei, a unei părţi din garda prezidenţială şi a mii de cetăţeni.
Citește și:
- 07:54 - Accident grav pe DN1 în Bihor: o femeie a murit, iar trei persoane au fost rănite după ce un TIR a intrat pe contrasens
- 14:33 - Remediul natural folosit de generații pentru calmarea durerilor articulare. Cum se folosește pentru a da rezultate
- 13:40 - Metode naturale pentru a scăpa de pistrui și petele cauzate de soare. Remedii la îndemâna oricui
- 12:26 - Descoperire neașteptată după scăderea nivelului Lacului Herăstrău. Ce au găsit muncitorii pe fundul apei
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














