Peste câteva zile, coada cometei Halley va "lovi" Pământul. Fenomen ULUITOR, vizibil cu ochiul liber

Peste câteva zile, coada cometei Halley va "lovi" Pământul. Fenomen ULUITOR, vizibil cu ochiul liber
La începutul lunii mai, orbita Pământului se va intersecta cu coada cometei Halley, fenomen care va da naştere unei ploi de meteori numită Eta Aquaride.
Această "ploaie de stele" poate fi văzută în fiecare primăvara. În acest an, fenomenul a început19 aprilie şi va dura până pe 28 mai, apogeul fiind însă atins în dimineaţa zilei de 6 mai, scrie descopera.ro.
Eta Aquaride este vizibilă şi din emisfera nordică, dar cel mai bine poate fi admirată de locuitorii de la tropice şi de cei din emisfera sudică.
Meteorii pot fi văzuţi fără binoclu, dar cei care vor să se bucure de acest spectacol trebuie să aleagă o zonă unde este întuneric. Dacă au noroc, pot să observe chiar şi 50 de "stele căzătoare" pe oră.
Citește și:
- 22:46 - Premierul Ilie Bolojan, despre incendiul din comuna Soveja: ”Guvernul va aloca ajutoare familiilor lovite de nenorocire”
- 22:25 - Horoscopul zilei de luni, 27 aprilie 2026. Energii intense, echilibru între introspecție și interacțiune
- 22:12 - Anca Alexandrescu: ”Ilie Bolojan și miniștrii din interiorul guvernului preiau ministerele interimar și au 45 de zile la dispoziție să nenorocească definitiv țara”
- 20:41 - George Simion, în direct la Realitatea PLUS: ”Vrem la guvernare pentru a organiza alegeri corecte. AUR, dispus la concesii în favoarea României”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














