Peste 250.000 de bugetari vor da statul în judecată dacă nu primesc primele de vacanţă

Peste 250.000 de bugetari vor da statul în judecată dacă nu primesc primele de vacanţă
Peste 250.000 de bugetari sunt pregătiţi să dea statul în judecată dacă nu primesc primele de vacanţă. O spune Răzvan Bordeianu, vicepreşedinte SED LEX, care a adăugat că legea numărul 188 prin care se acordă primele de vacanţă nu poate fi modificată prin hotărâre de guvern.
"Vom da în judecată toţi angajatorii care nu îşi vor plăti prima de vacanţă conform legii 188/ 1999. În momentul în care fiecare membru de sindicat sau fiecare funcţionar public va depune cererea de plecare în concediu şi nu va primi acea primă de vacanţă atunci fiecare poate să dea în judecată şi să obţină acea primă de vacanţă, pentru că nu se poate modifica o lege prin HG. În cazul în care vom fi văduviţi de acest drept, vom da în judecată şi vom încerca să recuperăm aceste sume", a declarat Răzvan Bordeianu.
Citește și:
- 07:54 - Accident grav pe DN1 în Bihor: o femeie a murit, iar trei persoane au fost rănite după ce un TIR a intrat pe contrasens
- 14:33 - Remediul natural folosit de generații pentru calmarea durerilor articulare. Cum se folosește pentru a da rezultate
- 13:40 - Metode naturale pentru a scăpa de pistrui și petele cauzate de soare. Remedii la îndemâna oricui
- 12:26 - Descoperire neașteptată după scăderea nivelului Lacului Herăstrău. Ce au găsit muncitorii pe fundul apei
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News


























